| UmbraDeVulpe a întrebat:

De o vreme tot simt asa ca si cum s ar misca ceva sau ceva de genul acolo sub burta aproape de penis, oare de ce? Se poate sa am ceva afectiune sau? Mi e cam frica sincer, se intampla doar cand urinez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Bună! happy Ai observat și alte modificări? Gen o umflătură în zona respectivă?

Răspuns utilizator avertizat
| AnotherGirl a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Mă gândeam să nu fie vreo hernie inghinală, însă cel mai bine ar fi să mergi ori la medicul de familie, ori la un medic internist și, eventual, să-ți faci și o ecografie abdominală ca să descoperi despre ce e vorba. Dacă ai asigurare medicală, în principiu ar fi totul gratuit. Cel mult ai plăti ecografia, dar asta depinde de clinica la care mergi.

Răspuns utilizator avertizat
| AnotherGirl a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da. Dar dacă mergi la un medic internist, de exemplu, îți poate recomanda el mai departe ce investigații să faci sau chiar îl poți întreba dacă e nevoie și de o ecografie. În funcție de orașul din care ești, vezi care clinici sau cabinete au contract cu Casa de Sănătate (poți suna la recepție să întrebi). Poți lua trimitere de la medicul de familie și ulterior specialistul ori îți face el ecografia, ori îți dă o altă trimitere către imagistică.

Asta dacă vrei să nu plătești. Dacă e ok pentru tine să dai banii, poți alege orice clinică din orașul tău și faci acolo investigațiile.

| AnotherGirl a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Dacă se întâmplă doar când urinezi, poți încerca să vezi un urolog. Am zis de medicina internă pentru că e cumva mai generală și de acolo te poate trimite exact la specialistul de care ai nevoie, în funcție de diagnostic. Că dacă mergi la urolog și nu ai nimic, tot iei cabinetele la rând până descoperi despre ce e vorba. happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Posibil sa ai nisip la rinichi sau o piatra, trebuie sa faci ecografie abdominala si pelviana ca sa vada medicul clar ce ai.

| RAY a răspuns:

Mergi la urolog cat mai repede

| Violleta2022 a răspuns:

Poate ai viermi intestinali!

| suntincopacudeafara a răspuns:

Cauta pe google sau pisa-te