| anonim_4396 a întrebat:

De o zi aud 24/7 neincetat un tiuit in ureche sau cap, cred ca e vorba de tinitus, cum e posibil sa am tiuit permanent asa instalat brusc? Mi s-a intamplat dupa ce m-am trezit, stiu ca aveam probleme cu cealalta ureche nicidecum cea stanga.
Mai pot scapa vreodata de tiuit? Exista tratament eficient pentru tinitus? Imi suna in ureche incontinuu nici nu pot dormi. Preferam sa am cancer decat asa ceva, e tragic stiu ca trebuie gasita cauza ca sa dispara tiuitul. Dar cauzele sunt vreo 20-30, asta ar insemna mii de euro dati la toti doctorii. Luni ma duc sa imi faca spalaturi in urechi, probabil o sa imi spuna ca trebuie sa ma resemnez si sa ma obisnuiesc cu acest tiuit. E trist de tot, aproape scapasem de anxietate si acum o dau in altele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sunshine123 a răspuns:

Ai incercat macar medicamentul pe baza de ginkobiloba? Mie mi-a fost prescris bilobil si ma simt foarte bine de la el, tinitusul mi-a disparut de cand il iau si in plus, este un produs pe baza de ingrediente naturale care nu iti provoaca nici un rau. Nu renunta, ai fi putut sa o faci de mult timp, dar nu ai facut-o, pentru ca si tu esti puternic. Ai spus mai sus ca doar dumnezeu ne poate ajuta, nu crezi ca daca el a decis sa iti ofere o viata a fost cu un motiv? Si nu cred ca motivul a fost sa te faca sa suferi atata timp, ci sa te regasesti pe tine insuti si sa lupti cu asta, sa o invingi si sa devii ceea ce ai fost menit sa fii. Eu nu sunt bisericoasa, dar cand merg la biserica plang adesea si nu incetez sa ma intreb de ce tocmai mie a ales dumnezeu sa imi dea povara asta? Si acum ca stau sa ma gandesc la caracterul si personalitatea mea, la sufletul meu bun, imi dau seama ca asta m-ar putea ajuta sa invat ceva care sa imi foloseasca in viata, ca de exemplu curajul, ambitia, determinarea, sunt atat de multe lucruri pe care imi lipsesc, poate ca tocmai asta imi e misiunea, sa le obtin iar apoi sa imi continuii viata drept o noua versiune a mea, una mai buna, mai inteleapta, mai fericita decat am fost vreodata.

13 răspunsuri:
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și eu credeam că scap de melancolie, dar parcă iar mă apucă încet încet...dar acum tac, nu mă mai plâng.
Ăăă da, și mie pare că mi s-a înfundat urechea dreaptă.
Dar ți-am zis la altă întrebare că banii nu contează, doar sănătatea!

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Da draga una e melancolia si urechea infundata care se rezolva in cateva ore/zile si alta e cand nu mai poti dormi sub nici o forma si auzi 24 de ore din 7 acel tiuit care la un timp poate veni cu surditate
Cu tinitisu nu te joci e socant sa auzi sunete in ureche si in creier si sa citesti pe forumuri ca la unii nu s-a vindecat nici in 10 ani.imagineazati 10 ani sa auzi tiuit in continuu neintrerupt si sa nu poti face nimic nici tu nici doctorii. acum eu sper la o minune de la dumnezeu dar slabe sanse eu chiar ma gandesc la suicid nu glumesc deloc cred ca doar asa scap de tiuit. melanconie o am si eu de 10 ani da tot puteam dormi si avea o viata cat de cat linistita acum s-a dus de tot viata linistita

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Te obișnuiești „zece ani", păi dacă ai stat 12 sau cât ai zis cu depresie&anxietate...
dar de ce nu vrei să fi optimist?

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

I-auzi, eu zic de optimism și scriu „negativisme" sad

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu ai cum sa fii optimist cu tinitus

| mastadont a răspuns (pentru anonim_4396):

Optimist poți să fii indiferent de ce boală suferi. În loc să-ți plângi de milă și să te gândești la sinucidere mai bine caută cauza bolii și rezolv-o. Am cunoscut oameni paralizați, oameni fără mâini și fără picioare, un om care suferea și de surzire și de orbire în același timp, mă refer la Vasile Adamescu (caută pe google), și toți aceștia au avut puterea să trăiască, au reușit să-și învingă bolile și să facă ceva în viață, oricât de puțin. Și eu sufăr de ceva mult mai grav decât tine și nu mă plâng, nu las boala să-mi definească viața și nu o las să mă influențeze. Lașitatea ta mă dezgustă profund.

| anonim_4396 explică (pentru mastadont):

Da asta incerc sa fac sa caut cauza am inceput sa ma simt putin mai bine si sa nu mai bag de seama tiuitu mi-am dat seama ca depresia care o am de 12 ani e mult mai grava si izolarea sociala si anxietatea generalizata odata si odata trebuie sa treaca acest tiuit ma gandesc

| Sunshine123 a răspuns:

Buna! Da, poti scapa de tinitus prin medicamentatia data de medicul specialist ORL-ist care te are in evidenta. Nu ezita sa mergi la doctor si sa ii spui simptomele tale.
Wow, wow, wow! Tu vrei sa te sinucizi doar de la atat? De la ceva pentru care exista tratament? Lasa-ma sa iti spun povestea mea atunci. Eu sufar de hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala severa, asta inseamna ca nervul meu auditiv este afectat iar celulele ciliate imi mor zi dupa zi ducand la surditate. Pe scurt, in curand voi ramane surda de tot, dupa ce toata viata mea am auzit, m-am si nascut perfect sanatoasa, mi-am facut o viata, acum am intrat la facultate si devin anxioasa legat de cum ma voi descurca in spatiile cu ecou unde eu nu inteleg ce se vorbeste iar tu vrei sa te sinucizi doar pentru tinitus? Ei bine afla ca orice om care are scadere de auz se confrunta cu tinitusul si acesta poate fi tratat, dar pentru surditate nu exista tratament, e ireversibila. Eu ar trebui sa fiu cea care sa apeleze la sinucidere, nu tu, si totusi iata-ma aici, incercand sa aduc o schimbare, sa ajut pe cei care se afla in situatii asemenea mie, sa imi continuii viata si sa nu ma mai las afectata de parerea celorlalti, am decis ca sinuciderea e cel mai las mod in care cineva poate scapa de probleme, cu problemele te confrunti nu fugi de ele. Asa ca mergi la un doctor, cere-i tratament si mediteaza putin la viata ta, nu exista lucru care sa nu poata fi rezolvat cumva. Nu uita : nu e o viata rea, ci doar o zi rea!

| anonim_4396 explică (pentru Sunshine123):

Da mersi frumos pentru incurajare da tratamentul poate fi inutil daca nu se gaseste cauza, si cauzele sunt multiple iti inteleg suferinta si sper sa duci o viata cat mai sanatoasa dar eu sufar de 12-14 ani de depresie si anxietate extrema si chestia asta nu stiu dar din ce am citit nu prea se poate vindeca cel putin nu pana nu gasesti cauza. ce sa mai zic doar dumnezeu ne poate face bine la problemele noastre in doctori nu imi pun sperante mari.nu exista tratament pentru tinitus findca tinitus e declansat de o alta boala deci tinitus nu e o boala de aceea tratamentul nu da roade trebuie gasita cauza si e foarte complicat

| Sunshine123 a răspuns (pentru anonim_4396):

La tinitus te referi legat de cauza sau la anxietate? Mergi la medici specialisti? Mediul familial e foarte esential in tratarea anxietatii.

| anonim_4396 explică (pentru Sunshine123):

La tinitus ma refer legat de cauze medicii orl nu iti pot gasi cauza decat daca e o infectie a urechii / inflamatie sau dop de ceara restul apartin de alte specializari, de la orl te trimite la neurologie, cardiologie, la multi medici pana se gaseste cauza sunt cel putin 20 de afectiuni ce declanseaza tinitusul deci ogramada de bani si de pomana uneori cand nu e gasita cauza. nu exista ttatament pentru tinitus, iti da betarsec parca si ginkgobiloba sau ceva vitamine astea nu trateaza direct cauza tinitusului. amandoi avem soarta pecetluita tu esti o fire puternica, eu nu eu voi alege sinuciderea am suferit prea mult ca sa pot lupta si cu acest tiuit care nici 5 minute nu se opreste

| Sunshine123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai incercat macar medicamentul pe baza de ginkobiloba? Mie mi-a fost prescris bilobil si ma simt foarte bine de la el, tinitusul mi-a disparut de cand il iau si in plus, este un produs pe baza de ingrediente naturale care nu iti provoaca nici un rau. Nu renunta, ai fi putut sa o faci de mult timp, dar nu ai facut-o, pentru ca si tu esti puternic. Ai spus mai sus ca doar dumnezeu ne poate ajuta, nu crezi ca daca el a decis sa iti ofere o viata a fost cu un motiv? Si nu cred ca motivul a fost sa te faca sa suferi atata timp, ci sa te regasesti pe tine insuti si sa lupti cu asta, sa o invingi si sa devii ceea ce ai fost menit sa fii. Eu nu sunt bisericoasa, dar cand merg la biserica plang adesea si nu incetez sa ma intreb de ce tocmai mie a ales dumnezeu sa imi dea povara asta? Si acum ca stau sa ma gandesc la caracterul si personalitatea mea, la sufletul meu bun, imi dau seama ca asta m-ar putea ajuta sa invat ceva care sa imi foloseasca in viata, ca de exemplu curajul, ambitia, determinarea, sunt atat de multe lucruri pe care imi lipsesc, poate ca tocmai asta imi e misiunea, sa le obtin iar apoi sa imi continuii viata drept o noua versiune a mea, una mai buna, mai inteleapta, mai fericita decat am fost vreodata.

| iKaiju a răspuns:

Așa am pățit și eu, din câte știu a fost că am ascultat muzică prea tare langa ureche dar la mine a ținut o zi.

| anonim_4396 explică (pentru iKaiju):

Ai avut noroc unii se plang ca nu au scapat nici dupa 10-15 ani
Si la mine cred ca se trage tot de la casti in ear ascultam ore in sir zilnic la maxim se pare ca eu nu am acelasi noroc ca al tau