| TamplaruAnisoara a întrebat:

De un an de zile ma chinuie ochiul stâng. Vedeam ca prin ceata dar puteam citi cu ochelari. De câteva zile nu mai pot citi decât cu dreptul cu ochelari. Ochiul stâng este de un an foarte umed. Uneori pare ca lăcrimează insa lichidul este uleios. Sa fie degenerescenta maculară sau cataracta? Se pare ca simptomele sunt cam la fel la ambele. De un an aman sa merg la oftalmolog de frica virusului. Si nici acum nu îndrăznesc sa merg. Ce va urma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu vei merge la oftalmolog, atunci vei orbi!
Ia masca pe tine si mergi urgent, preferabil cu o masina /taxi!

| Catrice a răspuns:

Va urma ca nu mai vezi deloc.

| Fatamuntilor a răspuns:

Virusul il poti lua si daca mergi sa cumperi paine!
Se stie ca orice afectiune netratata la timp se poate agrava.
iar fara un consult nu putem stii pentu ca de multe ori simptomele sunt comune.
Nu amana!

| johnnny123 a răspuns:

Sincer, sunt placut surprins ca iei in calcul o explicatie rationala.

Avand in vedere intrebarile pe care le-ai pus pe situl asta, tot asteptam sa citesc cum ti-au instalat niste agenti secreti o camera video in ochi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la oftalmolog. Eu am fost de cateva ori la doctor, odata la un cabinet unde se faceau teste si nu stiam ca atunci era ora de testare si erau vreo 5 de tuseau ca ruptii. Nu am luat nimic, mi-am facut si test dupa ca era obligatoriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost la oftalmolog pe timp de pandemie și a fost bine. Nu am contractat virusul. Ești tânără, de ce îți e mai frică, de virusul Sars-CoV-2 sau de a-ți pierde vederea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De frica virusului? Tu chiar ca suferi de psihoza sau schizofrenie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca ai amânat 1 an vei avea probleme poate toată viata ca nu te ai dus când trebuia, de ce îți e teama nu o sa scapi sa ști. Tu ai probleme grave la cap scuze ca îți spun

| Dandinelle a răspuns:

Îndrăznește să-ți asculți corpul mai mult și mergi la un consult specializat, sa te aștepți cel puțin la niste dioptrii. Ai grija de corpul tau.

| rozaliac a răspuns:

Mergi la oftalmolog, in general nu e bine sa iti dai cu parerea despre ce este. Mai important este sa mergi la un oftalmolog bun. Eu merg la infosan de ani de zile si iti recomand daca esti din Bucuresti. Intra pe site-ul lor si vezi, www.infosan.ro.
Din cate stiu eu fac si operatie de cataracta acolo