| darts01 a întrebat:

De un an imi tot cade parul si ma intreb daca e vreo sansa sa nu chelesc.Imi cad cam 150 de fire pe zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| medicine a răspuns:

Incearca sa fierbi o lingura de turmeric si un praf de piper intr-o oala cu apa, apoi asteapta sa se raceasca. Atunci cand fiertura devine calduta, folosind doua ligheane, clateste-te cu aceasta (iti torni fiertura in cap si o lasi sa curga in celalalt lighean, apoi pui ligheanul gol sub capul tau si iti torni fiertura in cap). In total ar fi bine sa te clatesti de 10-15 ori cu fiertura, apoi sa iti acoperi parul cu un prosop (inchis la culoare, de exemplu maro sau negru, deoarece turmericul este galben si pateaza), stai o ora cu prosopul acela in cap. Dupa aceea spala-te cu sampon si balsam, le poti folosi pe cele obisnuite, sau poti sa incerci si cu sampoane care ajuta impotriva caderii parului. Dupa spalare, cand ai parul inca umed, maseaza-ti putin ulei de cocos in par (putin, ca sa nu arate uleios, dar ca sa isi faca efectul, fiindca si uleiul acesta, si turmericul, si piperul ajuta la cresterea viguroasa a parului). In caz ca ai parul blond vei observa ca parul devine o nuanta galben viu. Aceasta nuanta dispare dupa cateva spalari. Daca ai par saten sau negru nu va aparea nici o schimbare in culoare, poate doar la saten deschis niste reflexe aurii. Ceea ce nu este deloc rau. Ideea e ca am incercat acest tratament, am avut probleme din cauza indreptaytului cu placa, si am observat urmatoarele:
1) Creste mult mai repede.
2) Este viguros si puternic.
3) Straluceste.
4) Nu mai cade.

Bineinteles ca este bine sa mergi si la doctor, daca problema este extrem de grava. Uneori caderea parului poate fi effectul advers al anumitor medicamente pe care poate le iei, sau poate fi efectul lipsei unor nutrienti din corpul tau. Exista capsule pentru par si unghii la farmacie, te pot ajuta si acelea. Exista si masajul scalpului in timpul spalarii, cu buricele degetelor, care ajuta la crestere. O dieta sanatoasa este bineinteles importanta, cu cat mananci mai sanatos si mai natural cu atat parul, tenul, unghiile vor arata mai bine.

Turmericul este o ruda a ghimbirului si este un condiment indian folosit de obicei in mancarea numita curry, dar are propretati extraordinare pentru sanatate. Este indicat si sa il mananci fiindca previne aparitia unor boli grave. Piperul si turmericul actioneaza impreuna pentru a stimula cresterea parului.

Uleiul de cocos este extrem de pretuit in ritualurile de frumusete ale multor persoane, datorita faptului ca poate preveni imbatranirea tenului si face tenul sa arate luminos, reducand si imperfectiunile, pentru cine il aplica zilnic pe fata curata, inainte de culcare - dar este un ajutor excelent si pentru un par stralucitor si sanatos - daca te indrepti cu placa, incearca sa reduci acest obicei la maxim odata pe saptamana, tep oti indrepta dupa ce te speli pe cap si dupa ce aplici ulei de cocos care sa iti protejeze cat de cat parul. Nu aplica in cantitati mari, ia cat o aluna, intai maseaza-ti mainile si fata, apoi dupa ce a intrat cat-de-cat dar nu complet in pielea de pe maini, rasfira-ti mainile prin par si insista la radacini, astfel nu vei avea parul uleiors, fiindca uleiul de cocos este absorbit imediat de par si daca nu il folosesti excesiv nu va arata uleios.

Aditional poti folosi si un masaj ocazional cu ulei de ricin la radacinile parului, deoarece si acesa este bun pentru cresterea parului.

Nu te spala mai des de odata pe saptamana, fiindca daca parul nu are destul sebum poate avea tendinta sa cada, in plus daca il speli prea des va avea tendinta sa se ingrase repede.

Sper ca ti-am fost de folos, acestea sunt lucruri pe care le-am aplicat personal inainte sa vorbesc despre ele. Toata lumea m-a complimentat pentru parul meu si nu isi inchipuiau cum o persoana care isi indreapta parul cam odata pe saptamana si care s-a vopsit de zeci de ori (inclusiv numeroase decolorari) poate avea un par asa viguros si stralucitor.

13 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Mi-e sila de oameni astia care tot spun ca e normal sa cada 100-150 fire pe zi si ei de fapt nu au probleme cu caderea parului.
NU e normal sa cada 100 de fire pe zi, daca nu ti s-a mai intamplat asta, inseamna ca in organismul tau s-a schimbat ceva, incearca sa mananci multe proteine, vitamine, fier si fa-ti masti cu ulei de ricin(e singurul care garanteaza intarirea radacinei firului de par) si rezultatele se vor vedea dupa cateva luni, ai rabdare.

| vocea a răspuns:

Poate fi şi acesta un motiv, mai ales dacă ştii că persoanele de sex feminin din familie au avut astfel de probleme. Spre deosebire de bărbaţi însă, femeile nu se trezesc dintr-o dată cu o chelie de toată frumuseţea, ci se confruntă cu subţierea părului şi ruperea facilă a acestuia la periaj, ceea ce duce la rărirea podoabei capilare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, si eu am aceasta problema. am 14 ani, sunt fata si cand imi periez parul peria se umple imediat de par... o fi de la pubertate?

| christall a răspuns:

Si mananca fructe

| presus a răspuns:

Cum ti-ai dat seama cate fire de par iti cad pe zi?

| dannyel86 a răspuns (pentru presus):

Asta ma intrebam si eu. happy

| presus a răspuns (pentru dannyel86):

Ciudat

| 2P a răspuns:

Ce varsta ai?

| Evelinmariaa a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic dermatolog iar el cu siguranta te va lămuri. Oricum, eu am avut aceeași problema ca si tine. Imi cădea mult par, exagerat de mult. Am mers la un dermatolog, mi-a recomandat un șampon si un balsam. Le-am folosit un timp dupa care problema a recăpărut. Mi-am cumpărat un spray de la cosmetic Plant, pe baza de ardei iute care se pulveriza si acesta ma ajuta ca sa stopez cat de cat firele de par. Acum ma spăl cu un șampon pantene pro V, si folosesc un balsam tot din gama pantene pro v, de care sunt extrem de mulțumită. Parul nu imi mai cade atat de mult, plus ca a devenit si mai strălucitor si nu mi se mai încâlcește deloc. Sper ca te-am ajutat

| forlucky a răspuns:

Cumpara ulei de richin si intr-o o sa te rogi sa-ti cada

| RianaAlexia a răspuns:

E foarte normal sa cada aproximativ 100 de fire de par pe zi, dar e foarte ok si 150.Parul se regenereaza si de aceea el cade.Nu iti face griji, mie imi cade mult mai multe.E foarte ok, keep calm :3happy

| marianflorinn a răspuns:

Nu te mai lua dupa toti astia de pe net..de aia sunt doctori care fac 10 ani de facultate foarte grea si invata sute de carti pederost. orice raspuns de pe net e gresit.am verificat pe propria piele.

| biancabbb05 a răspuns:

E normal ca parul sa cada, fiecarei persoane ii cade.dar daca iti cade excesiv..mergi la o farmacie si cere informatii pentru un medicament impotriva caderii parului.