| Cksihja a întrebat:

De unde poate ști cineva dacă a fost în comă la un moment dat? Există niște simptome care rămân? Poate un traumatism să schimbe preferință unei mâini la o persoană? Mi se pare ciudat faptul că cealaltă mână câștigă teren devenind dominantă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| tzionut a răspuns:

De obicei cand intri in coma au altii grija de tine (toaleta, alimentatie, chiar si respiratie), deci daca nu cumva ai fost in coma cateva minute sau ore in perioade in care ceilalti nu aveau idee pe unde esti si ce faci, sansele de a fi in coma spontana sunt relativ reduse. orice traumatism afecteaza persoana traumatizata. de ex. dai cu capul de grinda de sus a usii, doare, data viitoare te apleci altfel doare, vezi deja esti afectat de experienta precedenta.

| anonimg a răspuns (pentru tzionut):

Corect! Un om intrat in coma are nevoie de ingrijiri. Corpul ar deveni schelete si muschii s-ar atrofia daca ar fi lipsit multa vreme de proteine, vitamine, minerale, apa, etc.

Cksihja -deci acestea ar fi simptomele.
Cat despre schimbarea capacitatilor unei maini, aceasta tine de educatie, de obisnuinta. Se poate schimba si mouse-ul de pe o mana pe alta daca educam mana sa faca asta.

| Dddonkey a răspuns:

Uite un documentar cu disparitii in care unul din cazuri e despre o tipa care intrase in coma pentru 30 de ani, dar in limba engleza. Nici pana in ziua de astazi nu au reusit sa elucideze misterul, si cazul este primul din tot documentarul si este oficial cunoscut. Enjoy!
https://www.youtube.com/watch?v=6lpXmSA8o4w