| alin233 a întrebat:

De vreo 7 zile am senzatia ca imi arde fata foarte rau cand ma pun in pat. La ceva timp dupa ce ma pun in pat incepe sa ma doare si capul in zona fruntii si a ochilor. Durerea in zona fruntii/ochilor si senzatia ca imi arde fata trec in general la ceva timp dupa ce ma ridic din pat. Am problema asta de fiecare data cand ma pun in pat... si ziua si noaptea. Deabia daca ma ia somnul si ma odihnesc greu.

Acum situatia se complica. Acum 4 zile au inceput sa ma doare picioarele de la genuchi pana in zona talpii, desi uneori, dar mai rar, simteam dureri si in zona superioara a picioarelor. Dupa 2-3 zile de dureri de picioare ieri nu am mai avut probleme cu ele. Acum in schimb ma doare sira cand merg. Mentionez ca in ultimul an de zile am stat foarte mult in picioare

Ieri durerile de cap si starea de rau s-a inrautatit. Aseara, pe langa faptul ca aveam senzatia ca imi arde fata foarte rau, a inceput sa ma doara capul si mai rau decat inainte...si pentru prima data am avut si stare de voma. Capul ma durea in zona fruntii/ochilor. Starile astea mai veneau mai ma lasau. Dar de fiecare data cand ma puneam in pat ma luau simptomele astea. In timpul zilei aveam dureri de cap mai mici si tineau sa fie mai mult spre "plafonul" capului. Cand imi luam temperatura la sub brat aveam 37 in cap. Pentru ca nu ma lua somnul am luat un paracetamol. Durerile de cap si senzatia ca imi ardea fata au disparut, dar inca mai aveam putina greata. Imi era un somn nebun dupa ce am luat pastila, deci m-am pus in pat sa dorm... dar cand dadea sa ma ia somnul imediat imi miscam brusc mainile, umerii, stomacul sau piciorele si nu mai putea sa adorm. Cand am vazut asta, m-am gandit ca am o tumoare la cap. Imediat am inceput sa fac atatcuri de panica. Vazand ca nu am nicio sansa sa dorm, m-am ridicat si am mai stat pe calculator vreo 2 ore, pana la 4 de dimineata. Am citit niste articole si m-am mai linistit. Dupa ce m-am pus in pat la 4 am reusit sa dorm fara sa mai am spasmele astea, adica sa imi misc mainile, picioarele etc. Am reusit sa dorm pana la ora 9 si jumatate. Cand ma trezi, simteam ca imi arde fata din nou, desi capul nu mai ma durea. Imi luai repede temperatura punand termometrul sub ureche si aveam 37.4. Acum, dupa cateva ore de stat in picioare vad ca senzatia ca imi arde fata a disparut aproape complet, decat foarte putin se mai resimnte si temperatura sub ureche este de 36.7. Asta inseamna, ca, cand dorm sau stau culcat in pat, chiar imi creste temperatura la cap, nu e doar o senzatie.
Acum sunt bine, senzatia de fata incinsa a disparut aproape complet, dar daca ma pun in pat iarasi o sa simt cum imi arde fata foarte rau. De asemenea capul nu mai ma doare, decat simt din cand in cand o mica intepatura pe tampla dreapta si am putina greata.

Astea s-au intamplat pana ieri. E un mesaj care l-am scris ieri.
Astazi ma sculai la 6 dupa vreo 4 ore de somn. Cand ma sculai avusai 37.7 febra si simteam ca imi ardea capul ca soba. La o perioada dupa ce ma asezai in fund, nu mai simti ca imi arde fata asa rau si febra se micsorase la 37.3. Luai din nou un paracetamol si ma bagai la somn ca muream de somn. Dar ca si ieri, incepui din nou sa dau involuntar din maini si din picioare cand dadea sa ma ia somnul. Desi muream de somn si nu dormisem decat 4 ore, din cauza acestor miscari bruste de maini si de picioare nu mai putui sa adorm.

Eu vin in tara pe 27. O sa ma duc sa fac un RMN pe 29. Sunt foarte terifiat la gandul ca pot avea o tumoare. De asemenea din 2011 pana acum urinez foarte des, si de 25 de ori pe zi, desi alterneaza foarte mult de la zi la zi sau de la saptamana la saptamana. Am fost in 2013 si mi s-a facut o radiografie la hipofiza pentru ca eram suspect de diabet insipid dar nu mi s-a gasit nimic.

Am 23 de ani.

Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EneCristian a răspuns:

CE adica nu pui nici o intrebare aici ce vrei sa spui sau sa intrebi?