| anonim_4396 a întrebat:

De vreo două zile mă trezesc noaptea cu palpitații și transpirații reci. Din ce cauză poate fi? Care dintre voi a mai fost în situații de genul ăsta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Trebuie sa ai: saltea buna, patura buna, nici prea cald, nici prea rece in camera, sa nu-ti fie sete, sa nu trebuiasca sa te scoli noaptea pentru a merge la WC, sa ai digestia buna, sa dormi suficient, sa mergi la culcare doar cand esti obosit, etc.

De ex. mie cand imi ies picioarele de sub plapuma visez ca sunt descult pe zapada.

| Donsavas a răspuns:

Pare a fi o boala nervoasă, o tulburare de somn. Consulta un psihiatru!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ai trecut/treci prin momente stresante, de supărare, emoții negative puternice, in ultimul timp?

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Eu sufăr de tulburare depresiv-anxioasa cam de jumătate de an.

| laSoledad a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate fi de la probleme cu tensiunea.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Ee, pai e clar. De aia te întrebam. Ai tratament?

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Am luat Cipralex aproape două luni, dar m-am simțit și mai rău. O să îl înlocuiesc cu ceva care mi se potrivește.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Cipralex de 10mg am si eu. Am mai auzit persoane care nu se ridicau din pat cate.o săptămână din cauza lor, dar după organismul le accepta si era ok. Sa nu-l întrerupi de capul tau. Sper ca mergi la un specialist, nu iei medicamente de capul tau, da?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și în momentele respective am o stare de agitație, de neliniște și senzația de nod în gât.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Paralizat nu erai? ca si eu am patit asta avand vise lucide

| Ralena a răspuns:

Dumneavoastra descrieti foarte clar un atac de panica. Cipralex este un antidepresiv. Atacul de panica este pe tulburare anxioasa. Aveti nevoie de anxiolitic. Dar in primul rand de un diagnostic corect, de tulburare anxioasa. E posibil sa nu luati niciun fel de medicament. Anxioliticele au si ele efecte negative asupra neurotransmitatorilor. Incercati mai intai variante din plante, cum ar fi Emocalm forte, Distonoplant, Confort emotional (Fare, Dacia plant, Hofigal etc), si tehnici de relaxare, terapia Schultz, etc. Dar cel mai bine functioneaza psihoterapia cognitiv comportamentala. Bafta!

| Hehdhdjeheh a răspuns:

Probabil ai un coșmar pe care nu ti-l amintesti.