| anonim_4396 a întrebat:

De vreo saptamana, aproape zilnic, imi curge sange pe nara stanga. Mi s-a intamplat sa imi suflu nasul si servetul sa fie plin de sange. Ieri seara m-a mancat aceeasi nara, si am incercat sa ma scarpin cu degetul. Dupa cateva secunde sangele iar a tasnit pe nara, simtindu-i gustul si in gat. Se poate sa fie o problema? Trebuie sa vizitez un medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, trebuie sa te duci la un ORL-ist. Ai o leziune in nas care trebuie, in cel mai bun caz, putin cauterizata.
Dar daca esti un barbat tanar (eventual adolescent) trebuie sa stii ca exista o tumora nazala sangeranda la aceasta categorie de persoane care trebuie de asemenea cauterizata. Ea nu pune viata in pericol dar creste si sangereaza repetat.

mariana
| mariana a răspuns:

Un consult ORL, este absolut necesar pentru a vedea daca este un mic vas de sange, care ar trebui cauterizat, ori ai o alta problema, despre care ti-a explicat Brigaela, in raspunsul sau. Cu toate ca nu trebuie sa te ingrijorezi pentru ca, nu este ceva grav, totusi este necesar consultul specialistului, cat mai grabnic, pentru a nu pierde sange, in mod repetat, o mai mare perioada de timp, pentru ca acest lucru s-ar putea sa te afecteze, in viitor, facand o anemie.
Multa sanatate si actioneaza cat mai repede.

Laur
| Laur a răspuns:

Intamplarea face sa fiu chiar acum pe modulul de ORL si asta e patologia cea mai frecnet a in sfera ORL. Exista o "pata" vasculara foarte sensibila in partea anterioara care poate sangera la orice puseu de tensiune sau la traumatisme minore (inclusiv scarpinat, sgariat sau suflat nasul). Nu trebuie s ate sperii, poti merge si la un consult ORL, dar daca pierderea de sange e mica nu e o urgenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa te odihnesti mai mult, sa mananci mai sanatos si ia vitamina K. am auzit ca e buna...