| Beyourself1245 a întrebat:

De vreo saptamana de zile am racit rau. La inceputul saptamanii acestea mi-a trecut. Bun.
Cat timp am fost racit nu aveam nici miros nici gust. Mi au revenit saptamana aceasta, dar NU in totalitate. Simt mirosul anumitor alimente dar putin de tot. La fel se intampla si cu gustul. L am testat pe anumite alimente. Usturoi, ceapă samd. Nimic!
Dulce, acrisor, sarat le simt.
Ce vreau sa stiu este ce pot avea?
M am gandit tot timpul sa nu am Covid-19.
Nu pot sa-mi fac testul, mi e frica!
Da, e adevarat. Modul in care ti se face testul este unul BRUTAL!
Posibil sa fie din cauza gripei?
Nu m-am vindecat in totalitate? ????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Gripa chinezeasca poreclita si Covid 19.
Lasa-l naibii de test, ca vin eroii cu izoleta si incepe nebunia.
Mirosul si gustul isi revin in totalitate dupa 3 saptamani

| M2gd2R a răspuns:

Din primul moment in care ti-a dispărut gustul si mirosul trebuia sa te testezi de Covid. Daca a trecut deja o săptămână, eu spun sa te testezi, fiindcă din ce spui, nu pare sa ai simptome aiurea, asa ca pentru binele gustului, mirosului si mai ales al tau, trateaza-te si sper ca nu ai intrat in contact cu alte persoane.

| Beyourself1245 explică (pentru M2gd2R):

Maine deja se implinesc două saptamani si sunt total ok. Nu inteleg de ce spre binele meu daca nu am nimic?
Ce rezolv daca ma testez?
Iese pozitiv, bun! După cum procedez?

| M2gd2R a răspuns (pentru Beyourself1245):

Ti-ai răspuns singur. "Nu m-am vindecat in totalitate?"(daca in acest moment spui ca esti total ok, e de bine pentru tine, ar fi bine sa-ti faci testul in cazul in care tu esti pozitiv sa nu infectezi pe altii, fiindca la tine, ipotetic vorbind, daca ai avut s-a manifestat ok din ce spui, dar altii pot avea reacții mai urâte). Si in cazul in care iese pozitiv, repet, avand in vedere ca te simti bine, probabil vei lua medicamente ca sa te vindeci si nu contaminezi alte persoane.

| Stefanztl a răspuns:

Da se poate

| aerdaaerda a răspuns:

Si eu sunt racit si de abia mai am gust si miros, insa este suportabil, dureri de cap, de muschi, ceva tuse, etc, insa sunt suportabile toate. Astept sa-mi treaca, indiferent ca e covid sau altceva, tot trece.

| MilsuGio a răspuns:

Corona Virus scrie pe tine fratelo.Te saluta cu un pupic dulce MILSUGIO