| anonim_4396 a întrebat:

Dece nu e bine sa mesteci guma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca strici flora intestinala si apoi ai mari probleme: gastrita, ulcer, constipatie, etc...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sorry, we are unable to provide service to players under the age of 13. ce inseamna?

| Bris a răspuns:

Pentru ca in momentul cand mesteci si nu inghiti ...iti ''pacalesti'' stomacul pancreasul si ficatul pentru ca acestea elimina o substanta nesecara la digestiea ''anuntata'' in momentul cand mesteci.Dar aunci cand mestecci iar in stomac nu ajunge nimic acele substante (acid)ale pancreasului ne avand ce alimente sa ''arda'' ...acidul ramane in stomac si provoaca efecte negative care duc la boala de pancreatita.straight faceFunda?

| anonim_4396 explică (pentru Bris):

Si poti sa mori da ca ai pancreatita? Ieri am mestecat cred ca sase gume.Este rau ce mi se poate intampla?

| Bris a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca meste 6 gume azi si pente o luna este 1 laughing nu este asa grav pancreatita se poate face daca meste ci 5 gume in fiecare zi si depinde ...guma este grat pentru respitatie si guratare a dintilor dupa ce mananci dar daca pancreasul elimina acidul si in stomac se ai afla ceva mancare ...nu e o problema. Daca ai burta plma poti sa mesteci si 5 p[achete laughing ca acidul pancreasului are ce sa arda temporarlaughing.
Pai orice boala este daunatoare vietii...dar depinte si cat de grava si agravata este boala...

| GabiiHaș a răspuns (pentru anonim_4396):

Parintii tai stiu ca fumezi?
de obicei, dupa fiecare tigara, se mesteca guma.

| anonim_4396 explică (pentru GabiiHaș):

Eu nu fumez!

| TotEuMa a răspuns:

Pai eu anul trecut mestecam cam un pachet de guma p zi rolling on the floor) iar anul asta am ulcer, deci cam de asta nu e bine rolling on the floor.

| DeIanUTZul a răspuns:

Pentru ca produce cancer

| elennnaramona a răspuns:

Pentru ca iti provoaca foame