| Nico632 a întrebat:

Deci acum 3 luni am fost la medic si mi-a zis ca am gastrită cronică. Acum câteva zile m- a supărat stomacul iar si am fost din nou și am făcut analize si la diagnostic scria infecție urinară.
Am făcut si o ecografie abdominală si pe analize scria stomac cu aspect natural.
Acum n-am idee dacă mai am sau nu si daca am scria doar de infecție? Help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti sigur ca sunt analizele tale?
Nu ai mentionat nicaieri ca ai facut si teste de urina, ca sa iasa la rezultat infectia urinara...

| Nico632 explică (pentru Violleta2022):

Am făcut și test de urină am uitat sa menționez

| Floridori a răspuns:

Diagnosticul de gastrita se stabileste in urma endoscopiei, nu a ecografiei abdominale.
Nu este mimic iesit din comun ca o persoana cu gastrita sa faca o ecografie abdominala in care sa se specifice ca stomacul are aspect natural, deoarece aceasta formulare nu se refera la mucoasa gastrica, afectata de gastrita, ci efectiv la aspectul stomacului, anatomic vorbind.

Daca diagnosticul de gastrita a fost stabilit de catre medicul gastroenterolog, in urma unei endoscopii digestive, cel mai probabil, diagnosticul este unul corect.In acest caz, daca inainte sufereai de gastrita cronica, acum suferi de gastrita cronica si infectie urinara.

In ceea ce priveste gastrita, deoarece spui ca inca nu te simti bine, urmezi regim alimentar, tratament si ti-ai facut analize pentru infectia cu H. Pylori?

| mi25 a răspuns:

Floareasoarelui ti-a dat un raspuns corect.
Sa stii ca si eu am gastrita. Aceasta nu se vindeca, ea trebuie mentinuta fara dureri prin regim alimentar si medicmentati. Desi edicul de familie mi-a spus ca nu este bine sa iau permanent medicamente din grupa "omez", eu daca nu iau o zi, noaptea am reflux de acid in gura.

| LifeLust a răspuns:

Din simptomele care le-ai avut, doctorul a conclus gastrita cronica. Pe aparat apare stomac normal. Doctorul a gresit. Nu s-a gasit gastrita la nivelul stomacului tau.

Doctorita mi-a spus o data ca este posibil sa apara fals infectie urinara de la ce medicamente iei. Depinde ce test ai facut, apare bacteria sau doar valori ale sangelui crescute.

Iei medicamente neprescrise?