| anonim_4396 a întrebat:

Deci.acum cateva saptamani. am luat paduchi`straight face si. i-am spus mamei si ea mi-a cumparat o solutie si am scapat de paduchi insa mi-au ramas ouale.straight face
Am parul lung. daca ma piaptana cu pieptan cu zimti desi. pot scapa de oua. fara a ma tunde:-s?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Incearca cu apa de mare, sau cu apa sarata, inmoaieti bine parul si stai cu el 15-20 min si apoi il clatesti. Apa sarata dizolva adezivul cu care sunt prinse ouale.

| tyana a răspuns:

Poti folosi un piaptan cu dintii desi, dar mai greu.Mama ta ar trebui sa te ajute si sa te curate fir cu fir. Dureaza mult dar in cateva zile macar esti sigura ca nu se mai vad pe par.Solutia respectiva(sampon antiparazitar banuiesc)ar trebui sa o mai folosesti de cateva ori pentru a fi sigura ca ai scapat definitiv.

| nellyneliana a răspuns:

Poti scapa doar daca le aduni fir cu fir...altfel nu se poate...

| Parintele a răspuns:

Trebuiesc curatati manual...fir cu fir.si sa te speli zilnic cu sampon.Nu baga gaz in par.

| Abcfunny a răspuns:

Te poti vopsibig grin

| Crisyy a răspuns:

Incearca cu gaz te dai seara si iti pui ceva in cap pana dimineata...
sau cu sprey de muste ca e toxic si eficienthappy
daca nu sunt la farmacii tot felul de samponuri...

| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup

| bubbles02bbbb a răspuns:

Oale trebuie culese fiecare in parte... Daca samponul este eficient, ouale sunt moarte, dar tot trebuie inlaturate. Poti merge la farmacia veterinara si ceri un anumit piaptan din os care te va ajuta sa culgei ouale mai bine:d