| anonim_4396 a întrebat:

Deci am 11 ani. Acum 3 ani un coleg din clasa mea a inceput sa fumeze... si fuma asa una pe zi. Acum fumeaza 5 tigari PUTERNICE adica scumpe rau, si din pacate l-a atras si pe alt coleg. A fost prins, si am vorbit cu mama lui si diriginta, dar oricum nu a mers. Vreau sa il conving sa nu o mai faca, ma tem ca daca continua sa atraga si alti copii o sa ajunga sa fumeze si cei mai buni prieteni ai mei, (le-a fost oferit) dar au refuzat, dar ma ingrijoreaza ca cum se spune, ispita e mai greu de rezistat a doua oara. Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Păi părinți trebuie să meargă cu el la medic, probabil l-au bătut și i-au interzis să fumeze, dar dacă fumează de ceva timp are nevoie de ajutor medical și psihologic ca să se lase. Fumatul creează dependență.

7 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

De ce ai vrea sa opresti oamenii din a face ce vor? Spune-le ca nu e bine, tu la randul tau nu fuma si lasa-i pe ei sa fumeze.

| 393Dan a răspuns:

Zi-le ca daca ar sa fumeze ar sa le cada țumburucul

| Ssspup a răspuns (pentru 393Dan):

Foarte funny.

| 393Dan a răspuns (pentru Ssspup):

Mersi xD

| Ssspup a răspuns (pentru 393Dan):

Cu mare plăcerebig grin

| KillaNoFilla a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci decat sa le spuni ca nu e bine, e viata lor pana la urma.

| Cash a răspuns:

In opinia mea de fumator ocazional, daca nu te poti lasa de o amarata de tigara inseamna ca esti slab. I-ai putea sugera sa se apuce de "vapeing ", tehnic vorbind e mai sanatos decat fumatul tigarilor obisnuite happy