| Anonimboy18 a întrebat:

Deci am aproape 17 ani si sunt destul de slab la 1.84 am in jur de 60 kg. Mananc chiar mult dar nici o schimbare. Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Apuca-te de sala cu greutati sa-ti dezvolti masa musculara.

| Anonimboy18 explică (pentru Adry05):

Am facut o luna dar acum pur si simplu nu mi permite timpul pe langa scoala am activitate extrascolara probabil dupa ce termin liceul.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa mergi la un nutritionist. Este nevoie si de consult medical -unele persoane au o afectiune care face ca organismul sa nu asimileze grasimea.
Pot fi si alte cauze. Dar daca ti se va recomanda o dieta bazata pe carne si grasimi animale, atunci este mai de folos sa ramai asa; deoarece carnea in exces dezvolta celulele canceroase(inclusiv de colon), iar grasimea se poate depune acolo unde vei voi: in sange -adica vei avea un nivel crescut de trigliceride si asta inseamna un sange gras; se poate depune pe interiorul vaselor de sange si asta inseamna colesterol; se poate depune in jurul organelor interne: inima, ficat, etc., si asta inseamna grasime viscerala).

Sunt de parere ca oamenii au nevoie de mai multa mobilitate decat de masa musculara. Pentru aceasta de pe urma, te poti inscrie si la o sala de forta; dar nu folosi prafurile acelea pentru ca exista riscul ca sa te intorci de acolo cu alte afectiuni.

| Sn4k3 a răspuns:

Trebuie sa fii in surplus de calorii ca atlfel degeaba mananci mult, deci incepe sa ti le calculezi. Si daca vrei si muschi apuca-te de sala si incepe sa calculezi si proteinele si carbohidratii. N-ai cum sa nu te ingrasi daca faci toate astea.
http://unica.md/calculator-necesarul-zilnic-de-calorii/

| xerxes1 a răspuns:

Ai rabdare.Peste cativa ani o sa ne intrebi cum sa dai jos din kg.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ce inseamna mult pentru tine? Estimstiv ce ai mancat ieri toata ziua

| Adrian_Adi_1999_7W19 a răspuns:

Incearca sa mananci mai multe mese care sa cuprinda carbohidrati complecsi sau simpli dar si multe kcal (calorii).
Intre mesele principale poti include mici gustari, niste fructe sau/si legume. Incearca sa incluzi in alimentatia ta piept de pui, orez fiert, legume, fructe. De asemenea trebuie sa consumi si multa apa.