| Luiza_2688 a întrebat:

Deci...Am fost in dimineata asta si mi-am luat rezultatele la analize(sange si urina)...Pana sa ajung luni la medicul de familie, as vrea sa va intreb pe voi niste mici "chestiute"(cred) care mi-au atras atentia:
Ce inseamna ca:
-Hemoglobina eritrocitara medie(MCH) este scazuta
-Calciu seric are o valoare mai ridicata decat cea normala
-Densitatea urinei este 1, 025 adica putin prea mare?
Ar trebuie sa ma ingrijorez? Multumesc TPU

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt semne de deshidratare. Fie nu bei suficiente lichide, fie mananci prea multa sare.

Abh
| Abh a răspuns:

Esti anemica si nu te hidratezi suficient.

| BGDs a răspuns:

Poate fi o usoara anemie, dar nu am cum sa imi dau seama numai din astea.
MCH = cantitatea de hemoglobina impartita la nr de hematii si apoi inmultit cu 10. Cu alte cuvinte, medie aproximativa de hemoglobina dintr-o hematie
Densitatea urinei este normala intre 1014 si 1022. A ta este putin marita, probabil de la deshidratare
Calciul seric inseamna calciul din organism. Depinde cat de mare e valoarea fata de normal

| emima a răspuns:

Eu nu sunt specialista in asa ceva dar cred ca este vorba de o anemie cred

| Hăgiul a răspuns:

Suntem niste doctori exceptionali aici. Te rog sa pui mai multe intrebari, fara suparare.

| Indecis a răspuns:

Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.

O sa-ti spuna doctorul, si eu aveam(nu stiu chiar cum se numeste) ce arata infectiile din corp sau ceva legat cu infectiile din organism si aveam de trei ori mai mult peste medie si nu am urit. Uita-te pe google care este densitatea urinei(daca ai fi baut mult apa seara ti-ar fi fost mai mica ) si la Hemoglobina eritrocitara medie si la Calciu seric.Dar din cate stu eu pe afisa ar trebui sa apara si media normala.Eu spun sa te duci la doctor si sa-ti explice el/ea si daca nu iti spune revii.