| oXyG3N a întrebat:

Deci am fost la dentist sa imi plombeze o masea care ma durea ingrozitor deci mi-a facut ce mi-a facut mi-a pus o plomba si nu mai aveam probleme doar ca ma durea cand apasam pe ia insa acuma s-a umflat si ma doare ingrozitorsad si ma doare si ochiul cand incepe durerea de masea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai un ABCES dentar şi NU prea ai ce face acasă ( ca "sa o dezumfli" )!

Cel mult, poţi pune o compresă rece pe obraz/maxilar ( în exterior ), pe locul inflamaţiei.

TREBUIE să mergi IAR la STOMATOLOG pentru ca să-ţi facă un drenaj, să aibă pe unde se scurge puroiul ( de la infecţia respectivă ).

Probabil că o să-ţi prescrie şi un antibiotic adecvat...

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Du-te inapoi la dentist, nu-i normal ce ti se intampla

| Tibi1999 a răspuns:

Se poate sa fie de la curent. du-te la doctorul de familie daca nu la un specialist in masele nu te lasa in baza dentistilor alora

| oXyG3N explică (pentru Tibi1999):

Pai am vrut sa ma duc azi dar nu era dr doctor in cabinet si ma duc azi, dar ma doare maseaua acuma si nu pot sa dormsad

| oXyG3N explică (pentru Tibi1999):

Vreau un remedi pentru astazi sa pot dormi pentru ca maine ma duc la stomatologsad azi nu a fost la cabinet