| Hellyeah309 a întrebat:

Deci. Am o problema, de ceva timp observ la baza dinților, lângă gingie ca e dintele mai alb, adică alb-alb (inițial ma gândeam ca e din cauza ca au crescut dinții sau ca e normal) dar am apăsat pe partea alba cu unghia puțin și am văzut ca s a sfărâmat și a căzut o bucățică mica din dinte din zona aceea, și asa mai am doi dinți care s au sfărâmat acolo și au făcut o gaură, oare de la ce sa fie? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| nashu40 a răspuns:

Dintii au nevoie de calciu pentru a creste si mai ales a se fortifica. E posibil sa ai lipsa de calciu in organism. Incearca sa il introduci prin alimentatie sau chiar si prin medicamente. Daca mai ai inca dentitia de lapte e bine, pentru ca vei scapa de cei "bolnavi" si vor iesi altii sanatosi (in cazul in care suplinesti lipsa de calciu).
Bafta si sanatate!

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu ar trebui sa ai problema asta. Inseamna ca dintii tai au smaltul deteriorat sau chiar mai rau. Sfatul meu ar fi sa mergi la dentist si sa vezi care este problema.