| xAngelo a întrebat:

Deci am o problema la umar, ma doare uneori cel mai mult il simt durerea sau uneori ca in fel de arsura este cand duc bagaje grele sau baxuri, am problema asata dela o nunata cand am dus baxuri prea multe si mam fortat prea tare dupa ziua aia umarur m-a durut injur de 3-4 zile continu iar acum dupa in an si ceva tot ma doare cand il fortez am fot la doctor si a spus ca am reuma dar am 17 ani... I'm fine mi-a dat in sirop si niste pastille le-am luat dar nici o diferenta daca stie cineva ce este sau cul il pot trata.Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ovi83 a răspuns:

E posibil sa fie spondiloza, dar avand in vedere ca s-a declansat in urma unui efort fizic, inclin sa cred ca e o discopatie. Ce-ti recomand eu, sa mergi la un consult de neurochirurgie (nu te speria, nu te opereaza nimeni! happy ) si cel mai probabil te va trimite sa-ti faci o radiografie la coloana si un RMN. Acolo normal se vede ce si cum.
Din pacate, sunt "veteran" in probleme cu coloana, de la 20 de ani sufar de asa ceva, deci varsta nu te "scoate"...

| xAngelo explică (pentru Ovi83):

M-ar ajuta daca a-si face exercitii sa-mi maresc masa musculara cum ar fi sa merg la sala...

| Ovi83 a răspuns (pentru xAngelo):

Indicat ar fi sa iti faci intai un control medical detaliat, pentru ca mergand la sala risti sa iti agravezi problemele existente (daca sunt).
Nu-ti fie frica de medic, pentru binele tau fa-ti toate investigatiile inainte sa mai faci efort fizic. Cu coloana (in special zona cervicala) nu e de glumit. Dupa ce medicul confirma ca totul e in regula, du-te linistit la sala. Dar, sfatul meu, doar DUPA ce medicul confirma...nu inainte.
Multa sanatate iti doresc!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca reumatologul nu a rezolvat problema, du-te la alti doi specialisti : un neurochirurg si un ortoped. Pot fi afectate structuri ale coloanei vertebrale sau ale articulatiei umarului.

Bula
| Bula a răspuns:

La varsta ta, aceste dureri indica lipsa de antrenament a corpului, precum si din organism.
Primrlr simptome sunt la muschi, mai ales daca faci efort sustinut.
Iti recomand sa consumi multe produse lactate si lapte (naturale), fructe si legume proaspete (cat mai mult), care-ti vor intari organismul.
Paralel, ar fi bine sa faci exercitii de gimnastica, care sa-ti antreneze musculatura: gimnastica (inclusiv bare si inele), atletism (alergare 2-3 km zilnic), inot, handbal etc. macar odata saptamanal, toate alternativ.

| NeaMih4i a răspuns:

Posibil sa ai spondiloza, posibil.