| WhiTePaiN a întrebat:

Deci, azi m-am dus la dentist pentru un control. Nu aveam nicio durere si nicio carie, iar el imi pune plomba la un dinte care zice el ca ar fi fost rupt... Dupa ce mi-am revenit din anestezie, ma doare foarte tare cand respir pe gura sau cand beau apa, e normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Da este normal, pentru că dantura se sensibilizează după orice lucrare. Dar în scurt timp totul va reveni la normal.

Dacă ai dubii asupra lucrării făcute în sensul că acesta nu se trebuia făcută, poți merge la OPC.
Totuși, durerea poate să fie și din pricina că acolo a fost o carie ascunsă.
Eu am avut două masele cariate pe interior, iar punctul prin care caria își făcuse loc în interior nu îl puteam vedea de unul singur in oglinda.
Caută să nu respiri pe gura; dealtfel nici nu este sănătos să respirăm pe gură.
Fereşte-te de orice este prea rece sau prea fierbinte: aer, apă, hrană- chiar și atunci când sensibilitatea va dispărea.
Ți-am zis: dacă ai dubii asupra lucrării făcute, anunță OPC-ul.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Este normal ca dintele sa fie hipersensibil la stimuli termici (cald, rece) dupa un tratament care afecteaza terminatiile nervoase dentinare. Ai rabdare!--- durerea va dispare in maxim o saptamana de la efectuarea tratamentului endodontic (care a sensibilizat dintele).

| sierra1 a răspuns:

Dacă plomba e definitivă, nu e normal. Mergi inapoi la medic.
Dacă e temporară atunci se poate să fie sensibilă la cald-rece.