| Wehrmacht a întrebat:

Deci de cand am inceput scoala aceeasi poveste cam in fiecare zi. Ajung acasa pe la 1, ma doare capul, ma culc, ma scol pe la 7-8, incerc sa mananc si nu pot(bag mancarea-n gura si simt ca nu pot sa mananc, de parca as fi mancat deja), stau la PC pana pe la 11-12 sau belesc ochii la TV, ma culc, ma scol pe la 5-6, nu pot manca nimic si ma duc la scoala.
Mereu cand ma scol la 7-8(zic de seara, nu dimineata) nu pot sa imi dau seama daca eu chiar am dormit sau doar am stat in pat deoarece am o stare de ameteala.Pur si simplu merg sau fac ce fac din instinct.
Noaptea mi se intampla sa ma trezesc des si cateodata, nu stiu de ce, nu stiu daca am visat ceva sau nu ma trezesc fugind din pat...ma rog, incercand sa fug ca ajung pe jos datorita ametelii sau unui picior amortit.
Mai simt si o stare de frica uneori.O frica d-aia pentru viata mea.Si cred ca-s si putin nenorocit dar cand ma gandesc ca as putea pati ceva iar astia pe care-i cunosc traiesc in continuare ma apuca un sentiment nasol de panica.
Chestiile astea pot fi cauzate de faptul sa sunt suparat si enervat mai mereu?
Cred ca am si o dependenta pentru ciocolata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt provocate de excesul de calculator si TV care iti distruge creierul. Daca intr-o zi ai fost la scoala, in ziua aia nu stai la TV si calculator, insumat, mai mult de 20 de minute. Si niciodata nu le folosesti mai mult de 5 zile din 7 (adica minim doua zile pe saptamana, nu deschizi deloc calculatorul si TV-ul, nici 30 de secunde). De aceea si dormi atat de mult si haotic si nu esti odihnit.

| OoBunnyoO a răspuns:

Parerea mea este ca nu ar trebui sa te mai culci dupa-amiaza. De aceea, te trezesti de cateva ori in timpul noptii si doar "motai" in timpul dupa-amiezii. Probabil corpul tau nu simte nevoia de atat somn. Este posibil ca de la prea mult somn sa ai si durerile de cap. Daca dormi 7, 8 ore pe noapte vei avea suficienta energie pentru o intreaga zi, deci nu ai nevoie de un somn de dupa-amiaza. Incearca sa te culci pe la 10, 11 si sa te trezesti la 6, fara sa mai dormi dupa-amiaza. De asemenea, te poate durea capul si daca nu mananci suficient sau nu bei destula apa.
Cat despre starea ta te anxietate este datorata probabil si din cauza ciocolatei, dar si din cauza rutinei. Ciocolata si dulciurile, in general, iti vor da o stare de energie pe o perioada, iar mai tarziu iti vor da o stare de anxietate si depresie, dupa ce efectul energetic se va duce. Incearca de asemenea, sa mai schimbi ceva in unele zile. Sa iesi o data, de doua ori pe saptamana cu prietenii, sa mergi la un film etc. Corpul are nevoie de un program stabil, dar rutina nu face bine mintii.
Oricum, parerea mea este ca ai parte de prea mult somn si din cauza asta nu poti dormi bine. Nu este vorba de calculator sau de tv. Acestea nu iti influenteaza in niciun fel somnul.

| Kirito21 a răspuns:

Ai un program de odihna foarte haotic de aceea ai durerile de cap, lipsa apetitului si starea continua de irascibilitate, iar dependenta de ciocolata vine probabil de la lipsa de energie. Incearca sa renunti la somnul de dupa-amiaza si sa dormi in timpul noptii 7-8 ore; preferabil sa te culci undeva in jurul orei 22. Degeaba dormi foarte mult daca nu dormi atunci cand trebuie. Incearca sa faci si tu ceva productiv cu timpul tau liber din timpul zilei sa iesi cu prietenii in oras, sa incepi sa practici un sport, sa mai ai o activitate in afara de PC si TV. Frica vine probabil de la starea depresiva pe care o ai si sincer oricine ar fi depresiv daca tot ce ar face ar fi sa doarma, sa mearga la scoala, sa doarma cand ajunge acasa, sa stea apoi cateva ore la PC si apoi sa doarma din nou.

| NeluFerchi a răspuns:

Am auzit ca daca dormi de la 9 la 12 seara face mai mult decat daca te culci dupa 12. eu zic c-ai putea incerca chiar daca nu vei reusi din prima si te vei trezi devreme

| Sarge a răspuns:

Tu descrii o nevroza cu somatizari. Ar fi indicat sa mergi la un psihiatru in vederea unui tratament si a unei psihoterapii.
Nevroza a fost declansata de stres si oboseala iar netratata poate evolua spre fobii greu de vindecat.