| anonim_4396 a întrebat:

Deci... E prima oara cand spun asta (in viata mea,dar cred ca am nevoie de un sfat,macar) si nu vreau sa recunosc, dar cum iti poti da seama daca ai o problema cu drogurile? (sper ca nu o sa-mi fie stearsa intrebarea)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Chiar dacă pe moment ai impresia că eşti "doar" "semi-dependentă", să devii dependentă este doar o problemă de timp, dacă nu te opreşti...(preferabil) acum.

| LanaSpectrum a răspuns (pentru NOname):

Oh,am scris pentru o prietena, care nu are cont pe TPU. Personal, nu am preobleme cu drogurile. Sfaturile sunt ceva de care ar trebui sa tina cont, dar pun pariu ca nu o va face... Cel putin nu cand e "high"...

| NOname a răspuns (pentru LanaSpectrum):

Scuză, LanaSpectrum.
"Sunt ceea ce eu numesc "semi-dependenta". Adica pot trai si fara, dar e mai bine cu!" m-a derutat.

Mă bucur că nu despre tine este vorba. Să rezişti tentaţiilor şi dependenţelor nu e o treabă uşoară.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Lana,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Cat a răspuns:

"Atunci cand poti sa te lasi, nu vrei. Cand vrei sa te lasi, nu mai poti." Cam asa incep toate dependentele.
Daca nu vrei sa-ti distrugi sanatatea, tineretea si in final viata, mai bine te-ai lasa, dar cu ajutor specializat, astfel incat sa faci totul cat mai bine.

| LanaSpectrum a răspuns:

Multumesc,ii voi transmite prietenei meu sfaturile (sper sa ma si asculte!)

| IuliaCx a răspuns:

Adica, ce problema ai? Depinde. Poate te pot ajuta :*.

| LanaSpectrum a răspuns (pentru IuliaCx):

Sunt ceea ce eu numesc "semi-dependenta". Adica pot trai si fara, dar e mai bine cu!

| robertdani99 a răspuns:

Pai mai intai trebuia sa scrii cati ani ai de cat timp consumi si ce consumi in special dar daca ai o problema legata de dependenta iti recomand sa te pui pe bautura incet apoi sa lasi si bautura mai rar ia-o treptat nu poti spune stop din prima zi crede-ma am incercat si eu si sevrajul nu ma lasa.

| alynutzabrunetyka16 a răspuns:

IN viata nu exista nu pot,exista doar nu vreau,Trebuie sa ai ambitie,si sa te gandesc la riscuri, Cu droguriile e ca cu tigariile, Fumezi, desii stii ca nu e bine ce faci, dar e din obisnuita..Asa e si la tine, Ai ambitie mare, Si ai incredere ca poti schimba lucrul asta pana nu e prea tarziu:*