| Maria12352 a întrebat:

Deci eu sunt la regim si nu am voie sare, voiam să vă întreb dacă am voie o conserva de peste. Contine 0.96 g de sare.
Nu prea gasesc alimente fara sare.
Urgent va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Depinde de ce boală, tratament aveți!
Dar, o conservă de pește, nu v-ar putea afecta foarte mult. Nici puțină sare.
Chiar dacă vi s-a recomandat un regim alimentar fără sare, e greu să găsiți alimente pentru regim! Am observat în magazin că există un înlocuitor pentru sare.
Iar, alimentele, conțin sare.

| danbnz a răspuns:

Nu gasesti alimente fara sare!? Urgent? 0.96 g sare la cate grame de conserva? Fii mai explicita ca nu mori din 2 grame de sare.

| Catrice a răspuns:

Acea conserva are aproape 1g de sare care pentru un regim fără sare e mult. Cel mai indicat ar fi sa consumi alimente care au sub 0, 3-0, 5g/100g (cel mult)

| oz_1736 a răspuns:

Sa fiu explicit. Sunt medicamente care reactioneaza cu sarea. Se umfla carnea pe tine ca la o alergie severa. Mananci doar mancare gatita acasa si paine fara sare. Daca e un tratament care dureza 7 sau 8 luni, ori mai multi ani, lipsa sarii dauneaza organismului. In caz ca e tratament de lunga durata, intreaba un medic ce cantitate de sare poti consuma

| crud a răspuns:

In cazul in care urmezi un tratament medicamentos in care iti este interzisa sarea, atunci mananci fara sare, fara alte discutii.