| AleeePunct a întrebat:

Deci ieri am fost la o competitie de karate si m`am accidentat la glezna. Azi am fost la urgenta si mi-a fost pusa o atela gipsata si maine trebuie sa merg la ortoped sa vada daca imi pune ghips sau raman cu atela. Ar trebuii sa merg la scoala,? Mentionez ca umblu cu carje.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fakeheart1334 a răspuns:

In legatura cu aceasta situatie, ar trebui sa-l intrebi pe medic sau pe ortoped(pentru ca el stie mai bine gravitatea problemei).
Eu cred ca daca nu e atat de grav ar trebui sa mergi, dar daca doctorul iti recomanda sa stai acasa si te si doare cam tot timpul glezna, ar trebui sa stai acasa.

2 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Daca ai fractura normal ca nu ai voie sa misti piciorul si va trebui sa stai cu el ridicat, nu in pamant, acum in functie de cat de grava e situatia, daca sunt doar niste ligamente deplasate cred ca nu e interzisa miscarea moderata

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, aici depinde ce ti-a recomandat medicul ortoped, sau il intrebi pe el ce sa faci daca nu ti-a zis pana acum. Totusi, daca nu ti-a zis pana acum, este mai bine sa stai acasa sa te refaci complt. Insanatosire grabnica!