| anamar1a a întrebat:

Deci ma doare in partea dreapta putin mai sus de creasta iliaca ( sold ) si sunt sigura ca nu ficatul, caci el e pe langa coaste mai sus.
Acum 2 zile m-a durut si pieptul, durere care s-a intins in spre subratul drept.
Tin sa mentionez ca am fost ametita acum o zi si aveam o stare de greata, poate si pentru ca m-am uitat la seriale pana la 5 dimineata si m-am trezit la 12.
Efort am facut foarte mult in zilele acestea, dar intrebarea mea este, de ce ma doare atat de tare in partea dreapta jos, este apendicita?
Si daca da, cate zile dureaza pana se infecteaza sau se agraveaza? Ar fi prima mea operatie si mi-e frica sa le spun parintilor ca ma doare apendicele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Xaya a răspuns:

Despre durerile astea nu stiu ce sa zic... dat fiind ca ai facut efort probabil ca ai febra musculara. Durerea din parti nu vine neaparat de la apendice, poate veni si de la organele din acea zona. Cand faci efort creste fluxul de sange si fiindca e prea mult te doare, insa lucrul asta se intampla DOAR dupa ce ai facut efort, nu tot timpul. Durerea asta tine maxim cateva minute dupa ce ai terminat cu efortul. In cazul in care te doare tot timpul, nu mai tine nimic ascuns si spune-le parintilor tai! Apendicita poate duce la moarte daca nu e tratata la timp, si nu se va lua nimeni de tine fiindca te doare apendicele, in majoritatea cazurilor se infecteaza pentru ca asa vrea el nu ca ai fi facut tu ceva. (am exagerat cu "asa vrea el" stiu)

Somnul asta ciudat poate avea si efecte adverse, dar nu dinalea de te baga in spital. Probabil o paralizie in somn (se intampla cand nu respecti un orar ca lumea de noapte buna neata cand te culci ba la 22, ba la 24, ba la 3 etc si nu are vreun efect daunator asupra corpului, e doar ceva ce te poate baga in sperieti fiindca tu esti treaz, dar nu te poti misca si uneori iti imaginezi lucruri horror)

Din nou, sa nu iti fie frica sa le spui parintilor tai asta fiindca risti sa intri in niste situatii mult mai grave.

| anamar1a explică (pentru Xaya):

Mersi mult de raspuns, mi-a mai trecut durerea, cred ca a fost din cauza efortului fizic.

1 răspuns: