| Trandafirii a întrebat:

Deci matusa lui tata are 61 de ani si acum cateva zile a fqcut gripa si apoi pneumonie si de azi este internata intr un spital din Bucuresti si este in stare foarte grava, are plamanii mancati si acu doua ore ne a sunat bunica mea ( sora ei) si spune,, Vai, sora mea Viorica moare de plamani " ( nu exagera chiar este asa ) si a spus ca doctorii nu prea mai au ce s a faca si maine s ar putea sa moara si oare se mai poate reface? Mentionez ca eu nu ma potmduce la ea cameu suntmdin Barlad si ea din Bucuresti! Dau funda, ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nimeni nu poate sti cat traieste un am si cand moare, dar pneumonia din gripa este foarte foarte grava si adesea mortala. Gripa este o infectie severa si duce la o pneumonie extrem de urata si care distruge rapid celulele care tapeteaza alveolele pulmonare si care fac schimbul de gaze cu atmosfera. Unii pacienti supravietuiesc si se refac foarte bine, dar din pacate multi mor, mai ales cei care sunt obezi sau mai au si alte probleme de sanatate (boli de inima, diabet, etc).
Fii sigura ca medicii incearca tot ce se poate ca sa o salveze (antibiotice, perfuzii, aparate care sa-i dea aer), dar nimeni nu stie care va fi rezultatul. Tu roaga-te pentru sanatatea si viata ei si asteapta vesti de la spital. Nu poti face mai mult. Oricum nu ai putea-o vizita, gripa este foarte contagioasa si este riscant sa stai in preajma unui bolnav de gripa, medicii si asistentele care o ingrijesc isi risca in fiecare clipa propriile vieti.

| Trandafirii explică (pentru Brigaela):

A fosr operata acu multi multi ani la coloana (cred), si cred ca arediabet dar nu foarte mare si nu e deloc obeza, ce spui?

| Brigaela a răspuns (pentru Trandafirii):

Faptul ca are diabet este foarte ingrijorator. Diabetul nu poate fi mare sau mic.

| Trandafirii explică (pentru Brigaela):

Da stiu, mai sunt sanse de supravietuire?

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns (pentru Trandafirii):

Pana la urma depinde de vointa ei de a trai. Problemele ei sunt din boli auto-imune, mai ales ca se conecteaza, iar in RO chestiile astea suna a Science Fiction, iar macelarii de doctori nici n-au auzit de asa ceva. Deci, doamne ajuta. Dar daca plamanii sun compromisi, e destul de grav.

| Brigaela a răspuns (pentru Trandafirii):

Asa cum ti-am spus mai sus, dar nu ai citit, nimeni nu poate sti asta. Nici macar medicii care o ingrijesc si stiu toate datele, cu atat mai putin noi, dat fiind ca nici macar nu ai spus cum arata un bilant biologic complet, sa nu mai vorbesc de niste radiografii, etc.