| S1mplu a întrebat:

Deci nu este o gluma, cand veneam de la scoala si am ajuns la mine la bloc si am urcat scarile pana la etajul 3(eu stau la 4), am vazut ceva ciudat, un bec care lumina deasupra usii din fata mea(nu asta e chestia ciudata), daca inchideam ochiul drept si priveam cu stangu la bec vedeam culoarea galbena, daca inchideam ochiu stang si ma uitam cu cel drept, vedeam culoarea roz, ce inseamna asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Brailainfo a răspuns:

Nu cred ca inseamna nimic, doar ca uneori cand treci dintr-un mediu mai luminos intr-un mai intunesco si invers ochiul se adapteaza mai greu si de aia uneori vedem lucruri, culori ciudate etc, si de aceea iarna, daca mai este si soare afara, se recomanda folosirea ochelarilor de soare.

2 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Oameni buni, nu mai dați răspunsuri dacă nu știți despre ce e vorba. Mai ales când e vorba de medicină.
Problema este una cunoscută, și este una ce necesită atât consultație cât și tratament. Variațiunile de culoare se intensifică la lumină fluorescentă (și în general, la lumină artificială) și ține de felul în care percepe retina semnalele luminoase dar și de modul în care acestea sunt prelucrate la nivelul creierului.
Mai precis, poate fi o problemă de oftalmologie dar și una de neurologie.

Este ideal să consulți cel puțin un specialist și să investighezi mai atent problema.

Claude Monet avea ceva asemănător, de exemplu, și asta se știe observând paleta de culori din picturile sale înainte și după operația de cataractă. Dar problema este răspândită, chiar dacă nu comună.

Și pe viitor, dragă S1mplu, ai și tu răbdare în a trage concluzii după ce primești răspunsuri pe un site care n-are nicio legătură cu medicina.

| teddy28 a răspuns:

Probabil este si din cauza schimbarii burste de lumina...afara fiind lumina mai puternica si zapada accentuaza efectul asupra ochilor intrand in scara blocului numai era aceeasi lumina si probabil s-a intmplat ce ai patit tu
acum mai patesti acelasi lucru?
ti se poate inmpla si din schimbarea bruska a luminii sa ti se taie vederea cateva secunde.
daca ink persista ce ti sa intmplat viziteaza un oftalmolog mult succes