| Andi246 a întrebat:

Deci nu mai suport anxietatea..simt ca si cum as muri..in fiecare zi ma doare in piept si sunt speriat ca am o boala la inima si incep sa plang. Ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Te inteleg, e greu in situatia ta, dar sperante sunt.
Strange ceva banuti e vorba de 200-300 de lei, daca ai deja pusi deoparte ar fi mult mai bine. Cu acesti 300 de lei te poti duce singur la un cabinet particular de psihiatrie din orasul tau, cauti pe net cine are reviewuri bune si mergi acolo la acel doctor, nu am idee daca vor ceva de la vreun parinte pentru ca chiar nu stiu, normal daca esti minor ar fi trebuit sa te duci insotit de un parinte, dar cred ca se poate face si o mica exceptie, nu stiu, faptul ca esti minor ar putea afecta judecata ta si de aceea nici ei nu au incredere sa iti dea pe mana niste medicamente care daca le iei mai mult decat in doza recomandata ti-ar face mult rau.
O solutie care imi vine in minte ar fi sa mergi la medicul tau de familie si sa discuti cu el sa vezi ce zice el ce te sfatuieste, o alta ar fi daca ai o ruda apropiata sa mergi cu aceasta, un unchi un var mai mare ceva, o persoana majora sa mearga cu tine.
Vezi tu fara mama ta e greu sa ai acces la un tratament, dar crede-ma daca lupti sa iei tratament te vei vindeca si starile aceaste de rau pe care le ai acum si le inteleg vor disparea...deci lupta ca sa te faci bine.
Si nu o trage cu psihologii sunt scumpi, stiu ce vorbesc, si rezultatele daca s-ar vedea ar trebui sa dureze ani de zile, desi eu zic ca nu psihologii vindeca bolile psihice cum este depresia, anxietatea, TOC etc ci tot la psihiatru se recolva, iar dintre cei doi psihiatrul cu tot cu medicamentele pe cateva luni te costa MULT dar mult mai putin decat cateva sedinte la psiholog, care apropo doar vorbeste cu tine, vorbele nu vindeca ci doar iti dau o stare de confort pe moment respectiv pentru 2-3 ore, tu ai nevoie de tratament, si cum sa ma crezi pe cuvant? prin faptul ca pe drumul pe care tu abia pornesti eu ma intorc obosit, chinuit de ganduri si de starile pe care le ai tu, de ani de zile!

22 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mergi la psihiatru la o clinica particulara sau la spitalul de boli psihiatrice din judetul/orasul tau, nu e nicio rusine te asigur.
Anxietatea se vindeca dar cu tratament adecvat si un diagnostic pus de medicul specialist.
Vorbeste cu parintii tai si explica-le ca nu ai cum sa depasesti altfel de unul singur aceste stari care fac parte din marea familie a depresiei. Nu ai avea cum nici daca ai sti tot felul de tehnici de respiratie si nu numai.
Cu o pastila pe zi timp de 6 luni esti ca nou, crede-ma.
Si in plus nu e bine sa lasi aceasta afectiune sa capete vechime, nu stiu daca exista sau nu studii in aceasta privinta dar ma gandesc ca orice afectiune dar mai ales una din creier poate duce la probleme mai grave daca nu este tratata, vorba aia si o raceala netratata poate aduce complicatii.
Deci vorbeste cu parintii si mergeti impreuna (cu unul din parinti) la medicul psihiatru, o sa vezi cat de bine vei fi dupa asta.
Nu lasa atacurile de panica si anxietatea sa te distruga!

| Andi246 explică (pentru Simpatic):

Nu pot de cate ori ii zic mamei ca sunt anxios incepe sa tipe la mine, ce pot face in cazul acesta? Am rugat-o de multe ori sa ma duca la psiholog sau ceva dar nu vrea.Si apropo tatal meu m-a parasit

| Andi246 explică (pentru Simpatic):

Iti multumesc pentru sfaturi

| Simpatic a răspuns (pentru Andi246):

Te inteleg, e greu in situatia ta, dar sperante sunt.
Strange ceva banuti e vorba de 200-300 de lei, daca ai deja pusi deoparte ar fi mult mai bine. Cu acesti 300 de lei te poti duce singur la un cabinet particular de psihiatrie din orasul tau, cauti pe net cine are reviewuri bune si mergi acolo la acel doctor, nu am idee daca vor ceva de la vreun parinte pentru ca chiar nu stiu, normal daca esti minor ar fi trebuit sa te duci insotit de un parinte, dar cred ca se poate face si o mica exceptie, nu stiu, faptul ca esti minor ar putea afecta judecata ta si de aceea nici ei nu au incredere sa iti dea pe mana niste medicamente care daca le iei mai mult decat in doza recomandata ti-ar face mult rau.
O solutie care imi vine in minte ar fi sa mergi la medicul tau de familie si sa discuti cu el sa vezi ce zice el ce te sfatuieste, o alta ar fi daca ai o ruda apropiata sa mergi cu aceasta, un unchi un var mai mare ceva, o persoana majora sa mearga cu tine.
Vezi tu fara mama ta e greu sa ai acces la un tratament, dar crede-ma daca lupti sa iei tratament te vei vindeca si starile aceaste de rau pe care le ai acum si le inteleg vor disparea...deci lupta ca sa te faci bine.
Si nu o trage cu psihologii sunt scumpi, stiu ce vorbesc, si rezultatele daca s-ar vedea ar trebui sa dureze ani de zile, desi eu zic ca nu psihologii vindeca bolile psihice cum este depresia, anxietatea, TOC etc ci tot la psihiatru se recolva, iar dintre cei doi psihiatrul cu tot cu medicamentele pe cateva luni te costa MULT dar mult mai putin decat cateva sedinte la psiholog, care apropo doar vorbeste cu tine, vorbele nu vindeca ci doar iti dau o stare de confort pe moment respectiv pentru 2-3 ore, tu ai nevoie de tratament, si cum sa ma crezi pe cuvant? prin faptul ca pe drumul pe care tu abia pornesti eu ma intorc obosit, chinuit de ganduri si de starile pe care le ai tu, de ani de zile!

| Simpatic a răspuns:

Sa ne zici ce ai rezolvat, astfel comentariile noastre sa nu fi fost in van.

| GdX a răspuns:

Fa si tu ceva ce iti place, un hobby ceva. Te poti inscrie in cluburi montane, de board gameing etc. Socializezi, iesi in oras.

| IsabelaIssa a răspuns:

Buna! Te pot ajuta. Dacă dorești, scrie-mi în privat.

| RAY a răspuns:

Exact ca si mine, o durere localizata ba in drepta ba in stanga, eu am avut un mare atac de panica, inima 150/tensiune 110/160, de cand iar serlift si asculta muzica de relaxare numai am

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu te ia somnul de la serlift? sau ingrasa? serlift asta e eficient ca xanaxul pe anxietate diferenta e ca se poate lua pe termen mai indelungat fara a da adictie (cred).

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

La inceput ma ingrasat, ba da intr o ora sunt gata

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ready for action happy las ca i bine man. te vei face bine. mergi la sala cu incredere ca nu o sa se intample nimic.

| Andi246 explică (pentru anonim_4396):

Ms man happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gimnastică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce anxietate, stres sau oboseala, te streseaza ceva, te ameninta, esti ingrijorat. Cand esti minor, asemenea lucruri trebuiesc discutate cu parintii, ei sa te ajute sa te calmeze, dar de obicei, parintii sunt de vina cand copilul lor trece prin asemenea stare.

| Andi246 explică (pentru anonim_4396):

Cand ii zic mamei ce simt de multe ori tipa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andi246):

Unii parinti nu-s psihic capabili sa isi educe proprii copii, la ce nu merge in viata copilului, ei fac scandal considerandu-i povara, si traatndu-i ca pe o concurenta. Se comporta de parca si ei ar fi copiii in vederea lui dz, se considera egali, ei nu inteleg nevoile de baza ale unui copil si cum ar trebui sa se comporte cu el.
Parintele vorbeste frumos cand ii cere copilului, atunci incepe sa se joace jocul de a "fapta si rasplata", atunci cand ii ceri ceva parintelui intra si datoria in joc.
Apoi copilul cand face ceva, stie ca este dator ca trebuie sa si plateasca sau sa primeasca ceva ca urmare a faptelor sale. Atunci intra intr-o stare de asteptare cand nu este nimeni implicat care sa observe cum copilul se transforma. Dzeu ca martor nu ofera niciodata rasplatile dupa scenariul oamenilor. Cand te vede numai dz, e doar in mintea ta o teama ca faptele tale ar avea urmari, dar desi faci rau sau bine, tu continui sa avansezi fara ca un dz sa se implice schimband ceva. Cand nu vrea nimeni sa iti dea, nu devii bogat oferind altora, devii mai sarac. Unii asteapta cu nerabdare sa primeasca promisiunile lui dz, se termina viata asteptand. Si altii nu-si primesc pedeapsa, nu le ia dzeu ceea ce au obtinut pe cale nedreapta, cand oamenii nu vor sa-i opreasca, ei vor avansa.
Asa, vorbind de parinti, ca multi oameni, ei au impresia ca e un dz care se ocupa de starea oamenilor, daca te simti rau ei stiu ca tu faci ceva gresit, de fapt starea rea a copilului este cauzata de greselile parintilor asupra lui.
In legile lui manu, copiii sunt inferiori parintilor si urmeaza calea pe care parintii le permit. Este gresit ca un copil sa se lupte cu parintele lui, dar pentru un parinte nu stiu sa fie gresit sa-si trateze copilul ca pe un inamic, atunci viata copilului este distrusa, copilul pierde lupta ca asta e legea divina a vietii. Copilu invata ca este inamicul (tuturor) cand parintii il trateaza asa.
Copiii sunt indivizi noi, care nu inteleg niste reguli (gresite) in care s-a dezvoltat psihicul parintelui. Omul devine cu experienta de viata, fara e gol capul lui si nu intelege nici macar limba vorbita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atuncia spune-i mamei tale sa iti cumpere ceai de sunatoare e ok pentru amxietate usoara si sa iti ia magne b6 daca nici asa nu funxtioneaza ar trebui sa mergi la un psiholog. maicata e mai bolnava ca tine daca nu intelege prin ce treci, ea nu o avut asa ceva si habar nu are ce e anxietatea. mie anxietatea mi-a furat lune bune din viata, aproape un an jumate. si acum am probleme, xanaxul ce mai ma ajuta da e periculos ca creeaza dependenta. ai grija daca i ei pastile de la psihiatru sa nu le intrerupi brusc, ca iti va cauza probleme grave.

| Andi246 explică (pentru anonim_4396):

Eu am doar o problema..cand sunt anxios ma doare in dreptul inimii si asta imi creeaza si mai multa anxietate pentru ca mi e frica sa nu am vreao boala la inima sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andi246):

Nu ai, asa se manifesta anxietatea.

| Andi246 explică (pentru anonim_4396):

Ok mersi

| sopranaCadaverica a răspuns:

Spune-le parintilor prin ce treci si roaga-i sa mergeti la un psihoterapeut. Daca nu se poate asa, intreaba conducerea scolii daca exista un psiholog in scoala - ar trebui sa fie. (si e gratuit)

| Andi246 explică:

Apropo am 15 ani