| Justmeandmysmile a întrebat:

Deci nu pot sa inteleg. Am slabit in a 9-a de la 68 de kg (inaltime de 1.62) la 59. Dupa am ajuns chiar si la 55, dar am revenit ulterior la 57. De curand am pus 1kg si ceva (m-am cantarit in seara asta si am 58.3(nu ma cantaresc dimineata,ma cantaresc seara sa vad de obicei cate excese am facut) si pur si simplu nu inteleg. Intr-o zi,m-am plimbat o gramada,am facut Insanity,Zumba, am mancat chiar putin si m-am ingrasat.X_x iar intr-o zi am mancat prajitura si am slabit :O. Nu mai pot, mi s-a luat.Nu mai pot cobori sub 58. De un an jumate nu mai mananc de seara, mananc doar la pranz un iaurt activia si actimel si la pranz chestii gen midii,salata,piure, cartofi fierti, paste mai rar.Ca gustari seminte sau fructe. Nu stiu ce sa mai fac.Ma distruge ca nu mai scap de un mic colacel de la burta(atat!),ca de coapse deja mi s-a luat,ca oricum sunt mai mari "din familie", ma vad imensa,prietenele si mama imi zic ca nu-s,si rudele.da nu le cred,m-am deprimat rau din cauza acelui cantar. Am zile in care ma buseste plansul fiindca nu mai pot, ma chinui sa ma incadrez in ceea ce numeste societatea frumusete si ma distruge gandul asta. Desi pana la urma, 58.3 kg la 1.62 e o greutate normala. Nu mai stiu ce sa fac. Zilele in care nu ies le compensez cu Zumba si Insanity (care apropo,e cel mai dur antrenament cardio/fitness si iti vine sa plangi sau simti ca mori cand il faci, dar m-am obisnuit laughing ).Ce sa fac sa dau amarata aia de burta ramasa, am incercat toate exercitiile.Am auzit ca si ceaiul ar fi bun,dar pana la urma elimini doar apa din organism. Diete nu vreau sa tin,sunt inca in crestere. AM devenit pesimista si legat de baieti,ca nu vrea nimeni una grasa, prietenii tot incearca sa ma convinga ca nu e asa. Tipii de care mi-a placut, m-au respins. Unii au facut de-a lungul timpului grasa sau naspa.(baieti care chiar erau populari si pe care le-aveau tipele frumoase). Faza e ca nici nu eram asa pana acum cativa ani.Nu eram asa timida cum sunt acum,sau rusinata, nu-mi pasa, baiatul care mai tarziu m-a respins pentru ca eram grasa probabil m-a placut in a 5-a cand eram mare la burta(vreau sa zic mare!,acum mai e atat de putin), iar el nu e slabatura lumii, garantez. Nu mai pot.Scuzati-ma ca ma "plang" aici, numai aici aud raspunsuri sincere.Ce sa fac.AM zis de atatea ori ca nu-mi mai pasa, cum sa slabesc, ce sa mai fac? CUm sa ma simt si eu bine si increzatoare? Fundita.Multumesc celor care si-au facut timp sa citeasca tot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Ceriik a răspuns:

Gandeste-te ca sunt fete mai grase si mai mici si mai urate ca tine.

| Justmeandmysmile explică (pentru Ceriik):

Stiu asta,dar stiu unele asa care au prieten, au o viata frumoasa, nu le pasa. SI nu e vorba aici de personalitate, ca cine ma stie, stie ca sunt de treaba.Pana si baiatul de care-mi placea a spus asta si ii sunt o prietena buna.Dar lumea mai intai se uita la aspect.El m-a cunoscut prin altcineva pe net, ca altfel nici nu cred ca vorbea cu mine. Din pacate n-am sanse la el.

| xtembix a răspuns:

Cu siguranta esti frumoasa asa cum esti. Si daca mama ta iti spune ca nu esti grasa, inseamna ca nu esti. Invata sa te accepti! Admira-te mai mult si simte-te bine in propriul corp.

| Kazumi a răspuns:

Calmeaza-te fraticu.Eu sunt sportiva si am antrenament in fiecare zi(fara vara).Am abdomenu ok dar am picioarele mai groase si nu e grasime.Si mie mi s-a intamplat sa mananc sanatos si sa pun in greutate aprox. 1kg si acum ca e vacanta mananc decat inghetata pe fuga sau prajituri si atata de mult am slait cu Inghetata neintentionat! E straniu.Sunt multi baieti carora le plac fetele timide.Eu sunt genu de gasca fac baza de fraieri in general deci eu ar trebui sa imi fac probleme in legatura cu baietii nu tu.Da ia mai dai dracu de baietii.Ii vad pe unii cu frezele ridicate in sus si pantaloni mulati zici ca sunt gay sa mor eu.Mai dai in pana mea de baieti populari ca astia sunt cei mai prosti.Fraticu nu trebuie ca baiatu sa fie popular trebuie doar ca voi sa va simtiti bine unu in compania celuilalt.Si ce te panichezi asa? esti doar a 9-a! Inca nu te-ai dezvoltat psihic si eu zic ca cel mai bine este sa ai un prieten cand esti pe picioarele tale adica la 18 ani! Nu ma crede inapoiata ca nu sunt deloc dar gandeste-te si tu si o sa vezi ca am dreptate.Si ce daca celelalte au prietenii? Se vor despartii si ele crede-ma ca in societatea de azi numic nu e facut sa tina.Si eu eram super timida dar m-am enervat si i-am dat dracu pe toti.Razi cat poti de cine poti si traieste-ti viata. Poate ziua de maine numai vine.Ce rost are sa te necajesti din cauza ***-ilor.

| VasileVasilescuVasilovici a răspuns:

Mda...traim intr-o societate de rahat in care trebuie sa fim toti la fel si o tipa buna are cel putin 15 kg mai putin decat inaltime. deci teoretic ar trebui sa ai 47 kg. e stupid, da asta e sistemu. eu stiu tipe grase si proaste care sunt cu tipi foarte buni. eu sunt a 10. a(trec 11) sunt fata si am slabit cat sa am cu 10 kg mai putin decat inatime si tot n-am gagic. am observat ca daca mananc doar lucruri facute in casa nu ma ingras. si mananc cu 4 ore inainte sa ma culc. am tinut dieta pe calorii si n-am facut in viata mea sport. toata media promoveaza tipa slabanoaga cu tate ceea ce n-o sa fi. daca esti slaba n-ai tate. eu mananc de dim o salata de rosii(cu ulei), un ceai si o buca de branza. cand eram la scl nu mancam la pranz doar ce mancau colegii si le luam si eu, acum mananc un iaurt sau asa ceva si seara o ciorba.mai ciugulesc biscuiti(desi n-ar trebui) si dulceata si fructe da incerc sa evit. si in weekend mananc prajitura(facuta de mine) si macaroane sau ceva. si beau(ma doare-n cot de dieta eu la bautura nu renunt) si fumez. cred ca fumatu te slabeste.