| BogdanDraștea a întrebat:

Deci! Nu știu ce am, când m-am născut am fost normal, sănătos la cap, la 4 ani părinții mi-au murit, tata fiind ucis.
Am fost luat de bunicul până când a murit, aveam 7 ani.
După am fost luat de mătușă, la grădiniță am fost agresat de învățătoare, tot timpul mă bătea rău și jignea (mămăligă, încuiat, autist).
La generală a fost bine tot! Nu prea vorbeam cu copiii, nu am ținut cu niciunul până acum contacte.Dar am început să omor pisoii din fața blocului prin sugrumare, îmi plăcea.M-a văzut o vecină, dar i-a spus mătușii după o săptămână și din cauza nervilor m-am dat cu capul de pereți până când n-am mai putut.
Mă dusesem acasă și mătușa s-a uitat la mine speriata, eram de sânge plin.Am fost la spital dus, m-au cusut pe viu, radiografie, aveam 10 ani și după câteva zile am fost la un psiholog -doctorul a lovit cu un ciocănel în genunchi și n-am avut o reacție, s-a uitat la mine ciudat și a folosit o lanterna mică în ochi și îi spunea mătușii ca, mă uit într-un anumit punct.
A mai fost un bărbat, ma întreba niște chestii...mi-a arătat niște imagini cu cerneală.
Am mai fost chemat câteva zile pentru teste și după câteva săptămâni i-a dat mătușii fișa medicală, am aflat acum 3 ani ce este în fișa aia : demență-Psihoza-fobie socială și schizofrenie. Dar eu nu cred că am așa ceva.
Clasele 9-10 le-am făcut acasă cu câțiva profesori specializați care mi-au spus și dânșii ca nu sunt bolnav.O vedeam pe mătușa supărată tot timpul dar nu o pot înțelege, cred că singurele momente când am plâns aveam 2, 3 ani am luat medicamente, adormeam instant de la ele, mai diminuase efectele, nu mai vedeam uneori lumini sau zărganitul din ureche mă duceam afară să omor pisoii sau să sparg scări de bloc, îi spuneam ca merg la magazinul de lângă bloc să iau ceva.
Vara trecuta mi-a spus mătușa ca a reușit să ma înscrie în învățământul liceal, dar m-au dat în clasa 9.
Nu știam ce este într-un mediu social cu multe persoane.
A venit toamna, m-a dus mătușa la liceu și erau toți copiii in fața clădirii, vorbea directorul, ne-am dus în clasa si s-a pus lângă mine un băiat și știu că m-a întrebat cum ma cheamă și nu-l băgam în seamă, după a venit diriga ne-a vorbit și după câteva minute eu loveam cu pumnii în masă cât puteam dar nu de nervi nu stiu si a spus să mă calmez, ceilalti râdeau si eu mă forțam să râd, doar îndoiam din față, a țipat la mine diriga si am plecat acasă.
Am ajuns acasă și știu că după a sunat diriga pe mătușa și i-a spus diriga, știa ce am, i-a spus mătușa.
După n-am mai fost la școala câteva luni, am luat tratamentul medicamentos, consiliere cu psihologul care este degeaba pus.Și după am fost dus de mătușă în clasa, era Decembrie au fost și câțiva polițiști și m-au pus în ultima banca, singur era ora 07.20 copii nu veniseră.
După au venit aproape toți și polițiștii erau 2, au stat în clasa până la sfârșitul orelor, eu începeam să bat din picior, să vorbesc singur cică, râdeau toți și eu mișcam din gura sa fac ca ei.
După am observat că ei erau acolo pentru mine, că aveau privirea tot timpul spre mine.
După câteva zile, 7 a fost la fel, am luat pastilele.
După la ora de sport elevii s-au dus în sală, eu nu puteam face si am fost lăsat în clasa singur, au venit niște băieți mari din multe clase și spuneau că, asta e bolnavul.
Aveam o șapcă, mi-au dat cu ea jos și mă pălmuiau, l-am apucat pe unul de degete și am tras cât am putut, a început să țipe și a venit altul, m-a lovit în față cu pumnul și după altul m-a lovit, am sărit la gâtul lui și i-am băgat o pioneza în ochi, adânc, după am plecat.
Pe scări m-a apucat altul, m-a împins pe scări, am fugit și m-am dus la poliție.
Au venit doctorii, diriga de acasă au sunat-o pe mătușa mea.
N-am putut da declarație din cauza bolii, m-am ales cu dosar penal, mătușa a primit amendă
Un băiat nu mai poate vedea cu un ochi și cealalt are 3 degete rupte cu os.
Nu știu ce să mai fac, maine la 08.00 trebuie merg la poliție cu mătușa și pot să mă bage la spital câțiva ani și nu vreau.
Mai bine mor dar nu simt vinovăție, a fost apărare, mătușa plânge de atunci și ia pastile.
Nu știu ce să fac, va rog sa ma ajutați, întrebarea e lungă, știu dar trebuia să o spun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Consulta un alt psihiatru pentru diagnostic si tratament adecvat. Bolile psihice nu sunt o rusine. Tratamentul iti îmbunătățește viata.

| Donsavas a răspuns:

Din pacate, fie ca esti bolnav sau Nu, pentru legitimă apărare poti sa fi închis în spital/pușcărie. E greu de demonstrat legitima apărare cand tu l ai mutilat pe individ. Da asta e, acum trebuie sa ti asumi consecințele. O sa ti dea drumul dacă ai discernământ.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Dandinelle a răspuns:

Vorbeste cu matusa ta sa-ti gasesca un medic bun. Incearca sa lasi, din toate puterile orice vietuitoare in pace. Cum tu ai mecanismul tau de aparare pus la punct, asa poate si o pisica sa aiba si sa te jupoaie cand o prinzi. Nu uita ca orice actiune poate avea o contra-actiune.
Ceea ce se intampla si in cazul tau. Ceva ti s-a intamplat si tu reactionezi intr-un anume fel sau s-au luat baietii de tine iar tu ai reactionat la ei.
Ai avut o viata tulburatoare pana acum, dar cresti, dupa ce cresti in inaltime tu ca om tot cresti in idei. Invata de la viata si daca o sa petreci timpul in spital, o sa fie spre binele tau sa te recuperezi, sa urmezi un tratament si sa vorbesti cu cineva. Toate astea te vor ajuta sa mergi mai departe in viata, sa te integrezi in societate si sa poti vorbi mai deschis de sentimente si o sa poti intr-un final sa-ti observi si tu emotiile prin tehnicile invatate acolo.
Matusa ta te-a laut in grija si probabil isi da tot interesul sa te tina departe de cele rele. Nu da vina pe ea ca te-a luat in custodie, ci multumeste-i ca nu esti acum intr-un centru de plasament, unde viata este total altfel. Ti-a pus un acoperis, o masa, un pat. Cand vezi alte vietuitoare gandeste-te la tine, pune-te tu in situatia lor. Lupta impotriva tentatiilor de a-ti face rau singur sau altora.

| Dan20199 a răspuns (pentru Dandinelle):

Foarte frumos comentat, dar gândeștete ca el așa sa născut nu este ca ceilaltii care au simptomele lui unii nu știu de ei și bălăbănesc singuri.Baiatul acesta este periculos pentru societate este manipulator, deștept are personalități multiple este cu noroc până acum ca nu a omorât o persoană.Nu cred că tratamentul are efect este din genetica lui Închis și supravegheat!

| Raizing a răspuns:

Salutari Bogdane!

se pare ca nimeni nu ia in considerare suferinta + pierderile ce le-ai avut de mic. ei bine ochii mi-au vazut prin ce ai trecut, si, si nu te consider bolnav!

Cine zice ca esti bolnav, e doar o mizerie de medic / om, fara sa ia in considerare prin ce-ai trecut, si o sa treci incontinuare!

De ceea ce ai tu nevoie se cheama un prieten! Matusa n-a stiut cum sa-ti devina o prietena, si ca atare esti cam singur!

Foarte bine l-ai facut celor ce te-au negajit.Au primit ce-au meritat!

tu ai nevoie de-o persoana in genu meu care sa stie cum sa adopte situatia in care te afli! Cum ma consider o persoana rara, n-ai s-o intalnesti.

Si atunci ce ramane de facut? inceraca sa mergi la domnu' Isus, ce ne-ai spus noua, spune-i si lui(dar fa-o in gand, nu cu glas tare). consider ca-i singura ta salvare...

| BogdanDraștea explică (pentru Raizing):

Nu pot avea un prieten pentru că, s-ar speria și l-aș putea ștrangula am avut doar conversații cu anumite persoane pe termen scurt
Iisus și religia eu nu înțeleg nu simt nimic eu n-am sentimente mi-a spus psihologu și doctorii
Rutina mea zilnică mănânc, pastile, joc ceva pe calculator, omor animale, sau turbez, uneori sunt încuiat în cameră cu lacătul și geamu este închis
Maine merg la secție și după la spital și mă vor reține, acum și eu vreau pentru că m-am săturat să se uite toti la mine

| Raizing a răspuns (pentru BogdanDraștea):

Nu-i mare lucru.doar priveste sus inspre cer si zi doamne isuse alatura-te suferintei mele.restu or sa vina automat, de la el...

| Roxana19928 a răspuns:

Din cate ai spus tu acolo diagnosticul pare corect, plus ca tu chiar prezinti semnele bolilor respective, nu iti face griji, sunt multi ca tine, si bunica mea a avut schizofrenie si nu vrei sa stii in ce hal era, imi spunea mie si mamei sa ascultam ce zice burta ei.
Unii oameni se nasc asa, cu anumite afectiuni psihologice, daca ai fost la un psihiatru bun si ti-a dat sa iei pastile, crede-ma ca nu ti le-a dat degeaba, si bunica lua si inca ia pastile si acum e normala.
Ca sa iti explic mai bine, la schizofrenie sau chiar si psihopatie creierul tau are deficit de anumite substante care se transmit prin neuroni etc, medicamentele acelea date de psihiatru au rolul de a regla incet incet substantele alea, dar trebuie sa continui sa le iei, cat despre spital, si bunica a fost internata cu forta fiindca nu voia, pana cand se acomodase si a fost totul ok.
Inca o data iti spun, nu esti singurul asa, se poate rezolva daca asculti de specialisti care chiar sunt specialisti daca stii ce vreau sa zic

| sticletele a răspuns:

Cum poti sa ii spui asa ceva unui om care sufera de o anumita afectiune?! Nu e vina lui ca a avut o viata de tot rahatul si s-a consumat pana s-a imbolnavit. Creierul uman e un organ misterios si capabil de multe activitati influentate de ce se intampla in jur.

| Yurisa a răspuns (pentru sticletele):

Nu e un caz izolat, stiu persoane cu afectiuni si un istoric similar. Cum am zis, nu mi se pare o circumstanta atenuanta boala lui. Văd că are acces la internet si e destul de coerent, in ciuda a ceea ce zice el. Nu se scuza

| BogdanDraștea explică:

O să fiu inchis sau dacă vreau fug
Ea nu era obligată să mă ia ca tutore legal să suporte, și mă Paște spitalul la închisoare nu sunt primit am 18 ani
Îmi fac rutina acum iau lama merg afară caut o pisică sau ce prind și o tai peste tot

| Yurisa a răspuns (pentru BogdanDraștea):

Fă un bine societatii si preda-te la politie

| Dan20199 a răspuns (pentru Yurisa):

Doar Dumnezeu și familia îl poate ajuta să se roage la el

| Yurisa a răspuns (pentru Dan20199):

Familia da, Dumnezeu nu.