| Deea4Deeutza a întrebat:

Deci,pentru prima data mi-a venit ciclul in aprilie anul acesta, a doua oara in mai iar apoi nu mi-a mai venit nici in iunie si nici in iulie.Oare de ce? Din cauza ca e la inceput? Stiu ca asa a venit si unei colege. Oare luna asta mai vine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E normal sa vina neregulat fiind la inceput. poate iti vine luna asta poate nu....cine stie...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te nelinişteşti : întârzierea este din cauză că eşti în PRIMUL an de CM.

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Se poate întâmpla ca să-ţi vină menstra în această lună.

Toate cele bune.

| JulyStorm a răspuns:

N-ai nevoie de nici un medic endocrinolog, esti ok. Asa se intampla in primele luni. Se poate sa nu iti vina timp de 2-3-5 luni, si apoi sa iti vina de 2 ori intr-o luna. Sau poate se regleaza si apoi vine lunar.
Nu ai motiv de ingrijorare din pricina asta, insa ar trebui ca odata cu prima menstra sa faci o vizita la ginecologie, sa fii sigura ca totul este in regula cu tine pe toate planurile. happy

| AndreeaDiana9999 a răspuns:

Asa pateam si eu, e neregulat ai putea sa iei niste pastile recomandate de doctorita.

| Maddaaaaaa a răspuns:

Nu iti face griji, mie cand mi-a venit prima oara in ianuarie anul trecut, dupa nu mi-a mai venit 3 luni de zile.
Apoi am fost la medic, si mi-a spus ca e normal, asa se intampla pana se reguleaza happy

| patriciamihaela a răspuns:

Du-te la un medic endocrinolog care iti va zice daca ai vreo problema si iti va da niște pastile potrivite varstei, dar nu cred ca e ceva grav mai ales ca ti-a venit in aprilie si nu e reglat, ti se v-a regla peste 2-3 ani.
Sper ca te-am ajutat happy