| ShiroNeko a întrebat:

Deci port ochelari de vreo 2 ani. (nu stiu cat sunt dioptriile exact.dar stiu ca sunt slabe ). ii port ca sa vad la departare.dar am inceput sa vad rau si cu ei pe ochi ..de exemplu nu vad deloc clar ce scrie pe tabla in clasa..inainte vedeam mai bine dar acuma nu. ochelarii ii port pentru corectie ( nici la pc nu vad ce scrie, fara ochelari daca stau maideparte cu 1 metru de monitor de exemplu ce scriu la aceasta intrebare). deci intrebarea mea este:
ar trebui sa merg la control sa-mi maresc dioptriile sau sa mananc morcovi? laughing
ma ajuta morcovii, ca am tot auzit ca sunt buni pentru vedere?.xD

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Evident ca ai nevoie de un consult oftalmologic si de o noua reteta de ochelari. http://www.i-medic.ro/boli/miopia

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa te duci la un control sa iti schimbi ochelarii