| anonim_4396 a întrebat:

Deci, Prima oara mi-a venit ciclul menstrul in februarie apoi nu mi-a mai venit 3 luni(martie, aprilie si mai). Apoi mi-a venit in iunie si august (iulie nu ) si de atunci nu mi-a mai venit deloc.
Care ar putea fi explicatia? Ar trebui sa ma ingrijorez?
PS: Nu am intretinut niciun fel de relatii sexualewinking
Fundita puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

Deocamdată NU e nici o problemă, aceste dereglări fiind frecvente în primul an de menstruaţie.

NU ai de ce să te îngrijorezi!

Toate cele bune.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este absolut normal ca in primul an menstruatia sa aiba astfel de dereglari. Nu e cazul sa te ingrijorezi

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Deci, pentru început este o disfuncție hormonală și ca să nu te dopezi cu hormoni artificiali care "te ajută" să mai iei și în greutate, bea cel puțin o lună de zile, o cană dimineața și una seara ceai de crețișoară, este un stimulent hormonal feminin, nu este atât de agresiv cu organismul și declanșează menstra și o și reglează lunar.
Este bine să faci și dozările hormonale.
Sănătate.
Pa, pa.

| vali1985 a răspuns:

Este ceva normal.

| RainboyDash a răspuns:

Ai facut prea mult sex si ai ramas insarcinata

| Cristina11r a răspuns (pentru RainboyDash):

Dupa cum am precizat mai sus, nu am intretinut relatii sexuale.

Răspuns utilizator avertizat
| Monster97 a răspuns:

Nu nu ai motive de ingrijrare chestia cu menstruatia si ciclul depinde de metabolismul fiecaruia
si de cum sunt obisnuiti

| anemary10 a răspuns:

Nu te ingrijora deloc.este ceva normal ce ti se intampla.pe parcurs se va reglementa situatia ta.am si eu o fetita care este in aceeasi situatie, si m-am dus la medic. este totul ok.stai linistita.