| ioana3432B a întrebat:

Deci... Vreau să mă apuc să fac sport dar din păcate nu îmi place să mă expun public. Deci nu mă voi duce la sală sau alergat prin parc, dar ce vreau este, să-mi cumpăr o bicicletă fitness. Dar m-am gândit, ce ar fi mai ok de achiziționat, o bicicletă sau o bandă de alergat? Voi ce părere aveți? Și de asemenea aș vrea să îmi iau și un blender, dar unul puternic pentru fructe înghețate gen. Aștept răspunsurile voastre. Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Eu zic sa-ti iei o bicicleta, pentru ca miscarea fiind rotativa, iti protejeaza articulatiile mai mult decat ar face-o banda de alergat.

| Mosotti a răspuns (pentru wildthing):

Pai eu am patit-o cu durerile de genunchi de la alergat, ca atunci cand alergi lasi brusc fortat greutatea pe picior cand calci, si soliciti genunchii.

| wildthing a răspuns (pentru Mosotti):

Exact. La fiecare pas e un impact cu solul, care e preluat de articulatia gleznei, genunchiului si soldului.

| Mosotti a răspuns (pentru wildthing):

Pai da. Cea mai bine alergare e aia pe nisip, atat.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu faci sport in aer liber mai bine nu mai faci. Ai vreo anomalie fizica de nu vrei sa te expui in public?

| Mosotti a răspuns:

Cumpara bicla pentru acasa pentru ca aia nu solicita genunchii si nu consuma curent ca banda de alergat.
Eu in 2009 aveam dureri mari de genunchi, si mi-a zis medicul ca de la alergat la sala e, si ca sa ma bag la bicicleta mai bine.

Asa ca si pentru acasa am luat o bicicleta, au trecut durerile si a fost okey.

Bine, poate am alergat prea tare cu 12, 5 Km/h in loc de 10, dar oricum nu imi era bine.