| anonim_4396 a întrebat:

Deficiența si Dizabiliatea este acelasi lucru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Citește dicționarul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Desigur ca nu. Prima se refera la o capacitate redusa, a doua la imposibilitatea folosirii acelei capacitati.

| ReddY25 a răspuns:

DEFICIÉNȚĂ, deficiențe, s. f. Scădere, lipsă, greșeală; rămânere în urmă. Lipsă în integritatea anatomică și funcțională a unui organ; absență a anumitor facultăți fizice sau psihic;
Dizabilitate dizabilități, s. f. Stare fizică, psihică sau mintală, care limitează o persoană în deplasare, activitate, receptare; handicap

Răspuns utilizator avertizat
| aneliram a răspuns:

Nu