| lola a întrebat:

Deja m-am saturat de gripa astastraight face La scoala numai despre asta se vorbeste, cativa elevi sunt cu masti pe gura, alti zic ca e un mare rahat si ca se exagereaza foarte mult in legatura cu asta.Eu sincer nu prea imi fac griji dar nici nu vreau sa fac vaccinul acela daca va fi obligatoriustraight face
Ce parere aveti despre asta? Despre vaccin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| deejayra a răspuns:

JustMeFlory si crezi ca de la gripa normala nu se poate muri daca nu te tratezi? ce imi e gripa normala, ce imi e gripa porcina...acelasi lucru, e doar un pretext de a mai scoate niste bani.De ce nu arata la Tv un caz in care un om a murit de gripa porcina...sa vad si eu rudele cum vb despre el, rezultatele de la autopsie etc.

18 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

EU am protejez. Recunosc, imi iau masura de precautie pentru la scoala.
Sa va zic cum? Inainte sa iesi pe usa sa pleci la scoala, arde la masea 100-150 de palinca si gata.
Iar cand vii de la scoala mananca-ti pranzul cu mult usturoi de se poate si gata.
Nu se atinge nici mama virusului de tine!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Off...si eu care credeam ca sunt singura care m-am saturat de situatia asta straight face
Deja se exagereaza mult pe chestia asta straight faceNu stiu ce sa cred despre vaccinbig grin
Sper din tot sufletul sa se termine odata cu asta!sad

lolita
| lolita a răspuns:

Vad ca in Romania se exagereaza destulde mult, si aici in Spania s-a vorbit de gipa si fiind prima tara din Europa care a "primit" gripa, am fost putin speriati la inceput, au murit o multime de persoane, dar sa purtam masti in nici un caz. Asta doar in aeroporturI cAnad se venea din America. Eu de exemplu am fos in alte orase si chiar in capitala dar nimeni nu vorbea de gripa sau mai binezis, nimeni nu se ferea. O prietena cand a fost in tara cu ficas-a la spital zicand ca vine de afara au luat-o pe sus sa-i faca analizele de gripa A. Cat despre vacin nu stiu ce sa zic, si eu trebuiesa-l fac dar inca ma mai gandesc, cred ca se exagereaza.

| JustMeFlory a răspuns:

Mie imi e cam frica.Nu stiu de ce dar totusi nu e de glumit cu gripa asta.totusi se poate muri daca nu te tratezi deci nu ar trebui sa fim indiferenti.
Am citit tot felul de sfaturi cum sa te fereste de gripa porcina si crede-ma ca le pun in aplicare.happySi sincera sa fiu as purta masca.

| Silvia a răspuns:

Ce vaccin? Eu nu am auzitthinking
Masti si noi trebuie sa purtam, toata scoala... dar noi ne distram cu elelaughing.
O sa treaca si asta...Next!-> Urmeaza boala vacii nebunelaughing.

| Silvia a răspuns:

@alllinna, acum va fi partea a doualaughing.

| Silvia a răspuns:

@alllinna, romanul e porc dejalaughing, ii mai trebuie doar confirmarea.Si vaccinurile astea...chiar vor fi niste h2o, niste apa de ploaie de fapt, ca multe altele.Asta e un virus creat in laborator..."scapat" din laborator, si introdus in toata lumea, de inconstientii care nu s-au gandit cati oameni pot murii.Totul pentru bani.

| zuly a răspuns:

Poi a fost vaca nebuna.gaina nebuna.acum e porcul nebun.eu cred ca de fapt e epidemie de nebunie printre animalele domestice, nu de gripa big grinbig grin

| M.madallina a răspuns:

Sincer si eu cred ca se exagereaza prea mult...

| StaRmAgiC a răspuns:

Hmm. daca este nevoie... n-avem de ales...

este bine sa avem grija de sanatatea noastra.adevarul este ca s-a extins boala.si trebuie sa o luam mai in serios cu virusul ca vrem sau nu.totusii la mijloc se afla sanatatea noastra...cine ar vrea sa stea mereu in casa...cu masca la gura.luand medicamente. iar totzii cei dragii tie...si altii sa stea departe de u? doar pentru ca tratezi totul cu indiferenta.in fine... oricum ai grija de tinekisskiss o sa trecem si peste asta cat de curand.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O tampenie, cred in vaccinul pentru cancer de col utern dar in porcismele guvernantilor nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@silvia, boala vacii nebune a fost, ai pierdut primul episod.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@silvia, partea doua se numeste "porcul de roman" stiti ce cred despre aceasta gripa porcina? ca Statele care il pdouc, sau statul dar sunt convinsa ca este un complot, incearca sa-l bage pe gatul participantelor UE, cine stie cat costa acel placebo, ca la spoturile publicitare, 60 de euro vaccinul? ia faceti un calcul cat se castiga pe? H2o?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@silvia, n-a scapat nimic, stai cuminte, este doar un zvon, apa chioara si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exceptional articolul aratat de @dannyfreeman, exceptional, exact cum am banuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu vreau sa fac da ca se face.

| medda a răspuns:

Eu consider ca e mai serioasa problema din moment ce stirile legate de acest subiect vin si din presa internationala care nu dau informatii doar asa sa-si completeze materialul iar tarile mai mult afectate de acest virus ies in fata sa ceara ajutor. Din cate am inteles cele mai afectate tari sunt Ucraina, Bulgaria, Cehia dar si la noi sunt multe cazuri deja si sunt in crestere. Acum doua zile se vorbea la stiri de 14 judete afectate la noi si nu se opreste aici.Nu inteleg cum unii inca dorm si nu isi dau seama de gravitatea faptului sau prefera sa astepte pana se transforma totul intr-o catastrofa si sa se trezeasca cand a ajuns virusul si la ei ca sa fie "siguri "ca e real. Ce poate fi mai clar decat faptul ca a facut deja numeroase victime si chiar se poate muri din asta. UE trimite intr-o disperare vaccine in tarile care cer ajutor pentru populatie, toata ziua acest lucru aud la stiri.Deci ar trebui sa luam la modul serios problema, sa fim optimisti dar sa si actionam respectand rgulile de protectie care se impun pentru a nu ne trezi in mijlocul unui dezastru :igienizarea mainilor cand ajungem acasa, evitarea aglomeratiilor, evitarea contactului cu persoanele bolnave, igienizarea periodica a locului in care ne desfasuram activitatea,, pentru ca se transmite foarte repede si prezentarea la medic daca se manifesta anumite simptome. Din pacate se ia usor si din aer, deci nu stim cat de bine ne putem apara.In concluzie eu spun ca trebuie sa avem grija de noi sa ne aparam sanatatea prin mijloacele ce le avem la indemana.

| danyfreeman a răspuns:

Chiar azi am ascultat o chestie foarte faina despre gripa asta porcina si industria farmaceutica in general. Sper ca avem voie sa atasam link-uri aici. sper sa-ti fie de folos... http://www.razbointrucuvant.ro/......i-porcine/