| anonim_4396 a întrebat:

Deschideam o conserva si m-am taiat la deget. Curge sange incontinuu, m-am bandajat. Nu e ruginit, dar tot mi-e frica. Cat timp e valabil antitetanosul? Cred ca l-am facut acum 6 ani...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Vaccinul antitetenus este "valabil" 6 luni. Nu ai nimic. Stai linistit. Cred ca toti ne-am taiat in cutii de conserve. Daca vrei totusi sa nu mai stai stresat, du-te la medicul de familie.

| anonim_4396 explică (pentru GdX):

Mi-e rusine sa ma duc pentru atata

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa te duci la o farmacie apropiata și sa întrebi acolo. Poate nu o sa îți dea vrei soluție fermecata sa treacă, dar măcar vei fi mai liniștit/a happy

| Donsavas a răspuns:

Nu contează pentru ce mergi sa ti faci vaccinul. Conteaza să-l faci pentru siguranța ta. Cand se oprește sangerarea, mergi si ti l faci acolo la boli infecțioase.

| Rihhana1 a răspuns:

Dezinfecteaza rana cu spirt sau rivanol si tine-o pansata. Nu patesti nimic si eu m-am taiat in conserve, nu am facut nici-un vaccin. Data viitoare ai mai multa grija.

| semnes a răspuns:

Nu ai ce sa patesti, sa opresti sangerarea poti pune sare, vorbesc serios.