| IuliaAna23 a întrebat:

Desi nu ma expun frigului prea mult si mananc cat de cat sanatos, cred ca am inceput sa racesc.
Stiti cum as putea sa opresc boala inainte sa se manifeste, pe langa consumul de lichide si multe fructe si legume?
Fara doctori si pastile, daca se poate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Uxellodunon a răspuns:

Nu exista leac pentru raceala, dar sunt moduri de a usura simptomele, printre care multe mituri (vitamina C )
Ce poti sa faci fara doctor si pastile:

In primul rand bea multe lichide calde, de orice fel, dar asta stii deja.

SUFLA NASUL - foarte important, elimini congestii cu tot cu corpii virali liberi

Incearca sa nu depui efort fizic si fereste-te de frig, stai acasa cu o paturica pe tine

Pune-ti mai multe perne in pat ca sa dormi cu capul mai ridicat, asa e mai greu sa ti se infunde nasul cand dormi.

Poti sa iti desfunzi nasul cu aburi sau cu substante mentolate/salvie (fa ceai de menta/salvie si miroase cana pana se raceste)
Poti sa pui si crema dinaia mentolata sub nas, sau bombonele mentolate.
Daca ai curajul poti sa amesteci putiba sare cu apa (concentratia de ser fiziologic cauta pe google) si torni intr-o nara pana iese pe cealalta, dar te inteleg daca nu vrei sa faci asta laughing

Pune comprese cu apa calda pe sinusuri (pe frunte deasupra nasului) - NU FA ASTA DACA AI FEBRA - la febra pui apa rece

Daca te doare in gat exista unele siropuri de tuse cu antihistaminice, alea calmeaza inflamatia.

NU folosi antibiotice pentru raceala sau gripa - nu au nici un efect asupra infectilor virale si pot crea tulpini rezistente din bacteriile cu care traiesti in mod normal. Le folosesti daca treaba se complica cu o bronsita serioasa bacteriana, cu prescriptia medicului.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ai contactat un virus undeva. Răceala nu este provocată de frig, ci doar se întâmplă să fie mai des întâlnită și răspândită pe vremea aia.

Ai putea ușura simptomele, la început cel puțin, cu multe ceaiuri fierbinți (de mentă, ghimbir...), cu citrice, cu feritul de frig...

Și este foarte important să te ferești de oameni timp de vreo săptămână, ca să nu-i molipsești și pe alții...să te speli pe mâini cât mai des și să nu-ți lași șervețelele folosite la îndemâna altora.

| Adry05 a răspuns:

Apa cu lamaie, cat mai multa lamaie, cam 2L din asta si ceaiuri de echinaceea.

| anamariarot a răspuns:

Să știi că nu răcești de la frig, ci de la virusurile din aer.
Foarte bune pentru imunitate sunt citricele, ghimbirul. Poți bea un ceai de ghimbir și să pui lămâie în el(am auzit chiar de la medici de folosirea ceaiului de ghimbir împotriva răcelii, inclusiv când se manifestă). Mai auzisem de la o cunoștință un leac pe care-l știa de la bunică-sa: să pui ceapă la fiert și să stai să inhalezi aburii aceia, dar nu știu cât de eficient este.

| Uxellodunon a răspuns (pentru anamariarot):

Functioneaza, din cauza aburilor in principal, si ceapa are substante volatile care ajuta si ele la desfundarea nasului dar sunt si alte plante mai eficiente - mentolul, hreanul.
Totusi nu e leac, nu te scapa de raceala, iti desfunda nasul doar.

| anamariarot a răspuns (pentru Uxellodunon):

Mulțumesc pentru completare! Cred că e bine și cu desfundatul nasului, măcar mai simți că poți respira laughing

| DeeyuAndrei a răspuns:

Cel mai bun remediu ar fi o tabletă de Parasinus și niște vitamine, cel mai important vitamina C, luate din comerț, sau desigur din citrice în special. Poți bea câte o cană de ceai cald de soc sau tei cu miere, iar dacă simți că te doare în gât, poți bea și ceai de salvie, cu efect antiseptic. Nu uita că există în farmaciile naturiste ceaiuri din combinații de plante, speciale pentru toate simptomele răcelii.
Sper că te-am ajutat!

| Uxellodunon a răspuns (pentru DeeyuAndrei):

Vitamina C e buna pentru multe, dar nu are efect asupra racelii, si in putinele cazuri in care are, rezultatele sunt foarte modeste.