| SooJin a întrebat:

Diagnostic: adenom mediu de prostata- adenomita. PSA-6, 27 ng/ml.
Mi s-a recomandat eficef 200 mg- o capsula la 12 ore, 20 capsule.Omnic Tocas- 0, 4 mg, 30 comprimate, o capsula pe zi timp de 3 luni. Dupa ce termin epicef, incep cu Tavanic 500mg, 14 capsule, o casula pe zi.Este corect tratamentul? Mentionez ca iau EuBiotic- pansament gastric recomandat de farmacista.
Cat de grav este diagnsticul? La ce ma astept in viitor? Cu aceste medicamente se micsoreaza prostata? Ajung la operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este corect tratamentul. Adenomul de prostata este o afectiune de care sufera majoritatea barbatilor dupa o anumita varsta. Aceste medicamente pot reduce usor volumul prostatei si pot incetini cresterea ei. In principiu, va trebui sa te operezi la un moment dat. Depinde mult de varsta ta (daca ai 80 de ani in prezent, nu te vei mai opera, dar daca ai 55 de ani in prezent. in 10-15 ani va trebui sa te operezi).

| Zenithf a răspuns:

Adenomul este o tumoare benigna. Normal nu este si nu devine canceroasa, dar se poate sa se mai dezvolte si atunci sa obtureze canalul, caz in care se poate ajunge la operatie.

| fabiola a răspuns:

Ce varsta aveti? Este bine ca luati eubiotic pentru ca eficeful este un antibiotic.Respectati indicatiile medicului si mergeti periodic la control.Beti ceai de pufulita cu flori mici si ghimpe.Un amestec al acestor plante il produc cei de la Fares!

| darrio2007 a răspuns:

Daca ti s-a dat acest tratament de catre un medic specializat nu vad de ce mai intrebi aici.Ti se poate spune altceva.De la cineva care nu se pricepe. Daca nu merge tratamentul, singurul care poate fi tras la raspundere este doar medicul care ti-a prescris medicamentele.