| Idontcare69 a întrebat:

Dieta rina sau dieta dukan? Care este mai eficienta? Pe care o recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Syndre a răspuns:

Niciuna. Îți recomand o alimentație sănătoasă, în care să îi oferi organismului tău toți nutrienții de care are nevoie.
Există o singură regulă ca să slăbești: mânânci în deficit caloric. Toate dietele nu fac altceva decât să te păcălească să mânânci în deficit caloric(odată ce tu ai voie numai carne slabă, nu prea ai cum să-ți întreci caloriile). Părerea mea e că e mult mai simplu și mai sănătos să ai o alimentație diversificată dar să-ți calculezi caloriile decât să mânânci numai un 2-3 alimente. Poți să te folosești de un program gen myfitnesspal pentru a vedea exact cum stă treaba cu caloriile, iar dacă mai vrei sfaturi poți să-mi dai un mesaj. happy
Oricum, ca să nu fiu total pe lângă întrebare, dieta Rina mi se pare o prostie. Dukan pare mult mai okay. Mult succes!

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Eu n-as recomanda niciuna, dar, dintre cele 2, daca totusi vrei un raspuns, eu zic dukan.

| Adixuuu a răspuns:

Niciuna, sunt periculoase. Tu nu ai vazut efectele lor?
Cea mai buna dieta e o alimentatie sanatoasa, fara suc, zahar, grasimi combinate cu sportul.
Daca tu vrei sa iti risti sanatatea cu dietele astea esti libera sa o faci.
Dar niciun medic nu ti-ar recomanda asa ceva.
Dukan se bazeaza foarte mult pe proteina animala si asta iti va afecta intreg organismul.
Treaba ta, faci ce vrei.

| kar1GaNNN a răspuns:

Dukan, clar.

| Idontcare69 explică:

Dar cu rina ce aveti? dukan are mai multe efecte negative.

| RazvanXD21 a răspuns:

Dukan