| anonim_4396 a întrebat:

Din cati utilizatori sunt pe TPU, spuneti-mi si mie care din voi a-ti avut un caz mortal de gripa porcina de cand a fost declarata pandemia? dar cazuti concrete confirmate in actul de deces? sunt curios.am o multime de cunostinte, prieteni, rude, colegi de scoala, armata, de munca, si nu am auzit pe nimeni.nici nu-mi doresc, si sper nici de la voi sa nu primesc raspuns afirmativ. dar raspundeti va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| asdgfhresry a răspuns:

Deci din cate am auzit eu de la mama mea care face scoala de asistente, niste oameni de sus au raspandit acest microb pentru a face bani pe vaccin. Am auzit ca vaccinul slabeste imunitatea, si este probabil ca in vaccin sa fie chiar acest microb. Dar nu stiu sigur. Si sincer pana acum nici cunostintele mele nici eu nu ne-am intalnit inca cu aceasta raceala. Dar sa stii ca cel mai bun tratament ca sa nu te imbolnavesti este sa mananci sanatos, pentru a-ti intari imunitatea. Si am mai inteles ca aceasta boala e foarte periculoasa daca ai probleme cu plamanii deoarece microbul se stabileste la plamani si apoi wave. E tot ce stiu.

Iti doresc sa nu te intalnesti cu gripa porcina, si sper ca ti-am fost de folos.

16 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

La noi in oras au murit 5 persoane de gripa porcina, dintre care una era gravida in luna a 7a. Avea 4 copii dintre care 2 au contactat gripa de la mama lor, s-au vindecat insa fara complicatt. Au ramas fara mama...

| psiholoaga a răspuns:

Intreab-o pe abh, parca ea zicea ceva de rude in spital si de necesitatea vaccinului. Eu nu cunosc pe nimeni care sa se fi molipsit. Desi... stau in casa cu inca 2 oameni si toti trei am fost raciti cobza acum 1-2 saptamani. Te pomenesti ca organismul a facut singur anticorpi! Ce chestie...

| cretzufinish a răspuns:

Se stie ca in Galati sunt maxim 10 cazuri iar la nivelul tarii 847. In oras multe clase au fost inchise, univ a decis o "vacanta" pana la disparitia pandemiei sau musamalizarii cazurilor aparute, dar gripa a disparut la fel cum a aparut. Auzisem pe fosti colegi ca prin caminele studentesti era doar denumirea de gripa porcina pentru ca practic nimeni nu i-a vizitat sa-i intrebe de sanatate, ba mai mult "cazul uman" circula fara probleme peste tot. O intamplare haioasa am patit-o si eu in momentul in care ma dusesem mai pe dupa-amiaza la un interviu de angajare si o jumatate de ora mai tarziu am fost evacuati din acea sala din liceu pe motiv ca a fost depistat un caz de gripa porcina in dimineata aceea la un elev. Noi, intervievatii, nu am patit nimic dar am stat in preajma virusului pandemic, deci nu stiu ce sa mai cred. Din cate articole pro si contra m-am documentat, am ajuns la concluzia de a nu ma vaccina. Cat despre cazul lui Toni Tecuceanu ce m-a exasperat pe la tv e ca nimeni nu a specificat ca acesta suferea si de o forma destul de grava de pneumonie, deci nu numai gripa porcina putea sa-i fie fatala. Dupa acest caz gloata de oameni a mers la vaccinat. Deci e o inducere in eroare si o "sperietura".
Cititi si voi aici:
Vaccinul este periculos:

- vaccinurile in sine pot fi periculoase, in special vaccinurile din germeni atenuati sau noile vaccinuri recombinate din acizi nucleici ( cum este si in cazul gripei porcine), acestea avand un potential de a genera tulpini virulente prin recombinare iar acizii nucleici recombinati pot cauza maladii autoimune.

- creste riscul de astm : un studiu pe 800 copii suferind de astm a aratat ca cei care au fost vaccinati anti-gripal au efectuat un numar ridicat de vizite la doctor si la camera de urgenta datorita problemelor cauzate de astm. Acest studiu a fost confirmat de un raport din 2009 care arata ca, copii cu astm care au fost vaccinati cu FluMist ( vaccin antigripal) au prezentat un risc de 3 ori mai mare de spitalizare;

- sindromul Guillain-Barre: este o boala autoimuna care cauzeaza paralizia bratelor si picioarelor si, in cazuri rare, a intregului corp. In unele cazuri, GBS a dus insa la paralizie completa sau chiar la moarte;

- o sursa majora de toxicitate a vaccinurilor antigripale o constituie adjuvantii, substante care au menirea sa amplifice actiunea vaccinurilor: cele mai multe vaccinuri au un continut periculos de mare de mercur sub forma de thimerosal (un conservant letal) de 50 de ori mai toxic decat mercurul insusi. O doza destul de mare poate cauza disfunctii pe termen lung la nivel imunologic, senzorial, neurologic, motor si comportamental. Otravirea cu mercur duce la autism, sindrom de atentie deficitara, scleroza multipla, deficiente de vorbire si limbaj. Un alt adjuvant comun pentru vaccinuri este hidroxidul de aluminiu care cauzeaza alergie si soc anafilactic. Cei mai multi adjuvanti noi incluzand MF59, ISCOMS, OS21, AS02 si AS04 sunt mai toxici decat hidroxidul de aluminiu. Unele doze de vaccin vor contine squalena cauzatoare a sindromului razboiului din golf si a altor disabilitati.
Mai multe aici: http://apologeticum.wordpress.com/......pecialist/

lolita
| lolita a răspuns:

Cazuri de gripa am auzit, chiar un cunoscut mi-a zis ca a avut dar de deces nu am auzit.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Două cazuri la mine la serviciu, unul confirmat, unul (încă) neconfirmat, deocamdată n-a murit nimeni, aşteptăm să vedem...nimeni nu e vaccinat, în caz de ceva (Doamne fereşte!) cred că ne loveşte damblaua înainte să ne lovească porcina...

| hamsterx a răspuns:

Eu nu.si eu sper sa nu aud de asa ceva niciodata! sanatatetongue

| Butsilee a răspuns:

In Bucuresti actorul acela Toni Tecuceanu (nu stiu daca am scris binebig grin))
Si in tarile straine thinking de acolo vinelaughing

| Linda a răspuns:

Doua colege de-a sotului meu au avut (sunt vreo 300 de angajati) dar s-au tratat si s-au vindecat. Ca alte pneumonii. Verisoara mea a facut vaccin si doua saptamani nu a putut merge la serviciu, a luat antibiotice sa-si revina dupa vaccin.

| ing. a răspuns:

Buna.Mama mea este asistenta medicala si mi-a povestit ca la un spital din localitate, un pacient a murit din cauza acestei gripe, si ca alta persoana se zbate intre viata si moarte:-s.In spitalul mamei mele, tot personalul este obligat sa se vaccineze si am inteles ca asa e cam prin toate spitalele! Doamne fereste-ne!worried

| m4them4tic a răspuns:

In orasul meu s-au idetificat 0(zero) cazuri de gripa noua.Va asigur ca in orasele mici zvonurile circula extrem de rapid.

| sam a răspuns:

Contabila tatalui meu se simtea rau, peste doua zile s-a internat in spital si peste alte trei a murit! asta s-a intamplat saptamana trecuta.
am fost mai mult decat socata cand am aflat si atunci am realizat cu adevarat pericolul.
deci duceti'va la vaccin! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La mine in oras nu s-a semnalat niciun caz de gripa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut de-a face in perioada Craciun-Anul Nou cu reanimarea din Timisoara-spitalul judetean.Desi se luau ceva masuri, mai mult de ochii lumii, la reanimare nu erau cazuri de gripa porcina.Am intrat fara masca pe la 3 spitale din Tm, pentru ca am avut pe socrul meu internat pe rand pe-acolo, dar nu oriunde ci la reanimare, unde-s cei mai gravi, si nu am colectionat nimic.
Poate ca traiesc eu intr-un cerc special de norocosi, naiba stie, poate m-am molipsit de la Pokemon cu un inel din ala de respingere a fortelor negativewinking dar nimeni nu s-a confruntat dintre ai mei cu asa ceva.
Cinste noua!
pe de alta parte, asta nu inseamna ca n-ar exista asa ceva. zic doar de mine, da?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana la ora asta, in Satu-Mare nu s-au raportat cazuri de decese provocate de gripa porcina, nici imbolnaviri.

| rox a răspuns:

La mine in localitate au murit 2 pers de gripa porcina:-s. Doamne fereste-ma!

| Иαяʋтσ a răspuns:

Eu am facut gripa aasta AHN1N1(gripa porina)da mi-a trecuut. Glumeam!rolling on the floor