| kinder96 a întrebat:

Din cauza depresiei sau a stresului, poate intarzia menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Strict stiintific/medical, raspunsul este NU. Exista o mica probabilitate ca aceste stari in anumite situatii, poate ca uneori chiar sa influenteze functionarea normala, corecta a glandelor endocrine si astfel si elaborarea hormonilor feminini care coordoneaza procesul de reproducere, si astfel sa fie afectat in consecinta si momentul producerii menstruatiei. Insa in mod normal momentul pornirii menstruatiei nu poate fi influentat in sensul de a fi grabita sau intarziata inceperea acesteia, deoarece este un proces coordonat strict hormonal.

| Emilian65 a răspuns:

Da.

| R0R0 a răspuns:

Mie imi vine mai repede din cauza stresului laughing

| Staind a răspuns:

De obicei intarzie din cauza traficului

| PeFuga a răspuns:

Da

| ABCD122 a răspuns:

Da.