| Marck94 a întrebat:

Din ce cauza faci diabet? Care sunt simptome? O seara buna. Si daca nu a avut nimeni diabet din familia mea, sunt sanse sa am diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Chiar dacă nu ai predispoziție genetică spre așa ceva, nu înseamnă că e și imposibil să faci. Nu înseamnă că trebuie să renunți la dulciuri în totalitate, să nu mai pui gura pe o bucățică de ciocolată, ci să ai o alimentație sănătoasă, astfel încât să poți păstra o greutate normală, întrucât obezitatea e asociată cu un risc mai mare de diabet. Să ai un stil de viață sănătos în general, să faci sport, să eviți stresul pe cât de mult posibil, să dormi cele 8 ore pe noapte; cam astea țin de ce poți controla tu.
Un simptom îngrijorător care de foarte multe ori nu este luat în seamă și este pus pe seama unui metabolism devenit peste noapte „accelerat", cică, este scăderea bruscă în greutate, fără a interveni la alimentație, fără a face efort fizic în plus, pentru că diabetul determină nepătrunderea glucozei în celule(glucoza intră în celule cu ajutorul insulinei, pentru a produce energie. Insulina e direct implicată în producerea diabetului. Când sunt afectate celulele producătoare de insulină, nu se mai secretă insulină și apare diabetul de tip 1, iar când pe celule nu sunt suficienți receptori specifici pentru insulină, apare diabetul de tip 2. Cel din urmă e întâlnit la persoanele care suferă de obezitate și apare mai des la cei mai înaintați în vârstă; primul e mai frecvent la copii și la tineri). Totuși, pentru a obține măcar minimul de energie necesară, corpul va începe să consume din propriile depozite(adică din depozitele de grăsime) și apare acea stare de „cetoză" care va duce la un miros de acetonă/mere putrede. Bineînțeles că apare și glicemia foarte mare(glicemia este nivelul glucozei din sânge), pentru că nefiind suficientă insulină sau insulină care nu ajunge unde trebuie, nu mai are cine să scadă glicemia. Ca organismul să poată elimina glucoza în exces din sânge, va elimina și o cantitate mare de apă(ca să o dilueze) cu ajutorul rinichilor, deci apar: urinare frecventă și, implicit, deshidratare și sete excesivă.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca manci multe dulciuri si te ingrasi mult

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Marck94):

Desigur ca da, sunt uni cu gradul 1, diabet din nastere, depinde si de pancreas,dar e bine sa evitam dulciurile, sucurile dulci, sa mancam sanatos, indiferent de cate kg ai, ai putea sa manci miere e foarte sanatoasa

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Marck94):

E dulce dar are vitamine, nu compara una cu alta

| RAY a răspuns:

Lostlyric a evaluat răspunsul tău Daca manci multe dulciuri si te... ca fiind şi eronat.
numa genii pe aici, e logic ca zaharul pe o perioada lunga de timp determina obezitatea, vorbim de 3000, 4000 de calorii zilnic timp de 10 ani, personele obeze au glicemia mai mare ca o persoana cu o greutate mare, practic indirect zaharul poate provoca diabetul,
https://ehealthromania.com/simptome-diabet/

| Lostlyric a răspuns (pentru RAY):

"Practic indirect" - revizuieste si ca notiune, si ca sens, si ca...ce ai vrut tu sa insemne aceasta constructie.
Diabetul este de mai multe tipuri. Ai putea sa te documentezi asupra bolii. Nu trebuie sa fi geniu pentru a te documenta. Iar eu, in tot timpul cat nu ma cred nici geniu, nici persoana inteligenta, tu nu profiti de faptul ca poti evita o intrebare daca nu ai raspunsul corect. Poti sa te folosesti de ce metode vrei pe un site cu intrebari. Inclusiv a face haz de necaz. Insa, daca te arunci in a oferi un raspuns, ofera-l corect. Altfel, am tot dreptul sa-ti consider raspunsul eronat. Nu ma opreste nimeni. Nu ma opresc nici informatiile detinute vizavi de boala.

| RAY a răspuns (pentru Lostlyric):

Diabet gradul 2

| RAY a răspuns (pentru RAY):

In Romania dreptul de a fi prost este un drept din nastere, am inteles

| Lostlyric a răspuns (pentru RAY):

Iar acesta poate fi considerat un raspuns "nefolositor". Insa daca te ataci, doar iti transmit aceasta informatie. happy
Ray, ramai la topicurile cu si despre filosofie. Topicurile cu si despre sanatate sau boli nu sunt tocmai subiecte de luat in gluma.

| RAY a răspuns (pentru Lostlyric):

Hai gata cu complimentele ca dau in diabet, obezitatea este corelata cu diabetul gradul 2
http://www.sfatulmedicului.ro/......atei_16427
zaharul nu este sanatos, fructele, legumele sunt sanatoase

| Lostlyric a răspuns (pentru RAY):

Raspuns incomplet. Dar apreciez efortul de a-ti corecta aberatia intiala.

| RAY a răspuns (pentru Lostlyric):

Ce anume e aberatie omule?

| Lostlyric a răspuns (pentru RAY):

Reciteste, rogu-te, intrebarea omului. Apoi reciteste-ti toate raspunsurile. Daca esti o persoana care evalueaza oamenii dupa nivelul de genialitate, o sa-ti poti evalua si singur raspunsurile. Eu doar am bifat evidentul.
Cat despre adresarea "omule"...ne cunoastem? Poate sunt o japoneza cu 8 tentacule de caracatita.

| RAY a răspuns (pentru Lostlyric):

Niciodata nu se stie cu cine vorbesti pe internet, poate esti un pedofil sub acoperire )))))))))

| Lostlyric a răspuns (pentru RAY):

Bun. Ma bucur ca am clarificat-o si pe asta.

| RAY a răspuns (pentru Lostlyric):

Pentru linistea mea sufleteasca nu esti nu?

| Lostlyric a răspuns (pentru RAY):

N-am precizat niciunde ca mi-as dori linistea ta sufleteasca. Si poate chiar nu mi-o doresc. Asa ca te las in starea de confuzie. Si mai bine, ne oprim din a folosi raspunsuri cu caracter irelevant topicului.

| Violleta2022 a răspuns:

Diabetul mostenit este celd e tip 1.
Dar, ao sanse mari sa faci diabet, chiar daca nu a avut nimeni din familia ta! Diabetul de tip 2 nu este mostenit, ci facut de tine, din cauza dulciurilor foarte multe, sau daca esti gras, ori nu faci deloc exercitii fizice, din cauza stresului masiv samd.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poti face biabet si daca vreo ruda de gradul I are.

Răspuns utilizator avertizat
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/.......Raspunsul este foarte complex, intra pe site-uri specializate ca cel de mai sus sa te lamuresti cat de cat.