| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauză unele persoane la bătrânețe parese că scad în înălțime?
De exemplu, aveam un profesor în liceu. În tinerețe și până acum câțiva ani a fost un om înalt, să fi avut 1.85 cm dar de câțiva ani s-a micșorat cu câțiva cm în înălțime (nu, nu mi se pare).
Are vreo 74 de ani și din câte știu nu suferă de nicio boală a oaselor, osteoporoză sau altceva.
Acest lucru l-am întâlnit și la alții.
Care e cauza sau cauzele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

SE TOCESC discurile intervertebrale se usuca se deshidrateaza in afara de asta se tocesc ligamentele se tocesc ei ca oameni se uzeaza vertebrele se ingrasa se latesc iar din punct de vedere vizual chiar par mai lati de cat inalti datorita unturii

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Organismul îmbătrânește cu cât înaintezi în vârstă, chiar daca ești sănătos tun.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Datorita pozitiei. Se cocoseaza si merg mai cracanati, odata cu trecerea varstei.

| wildthing a răspuns:

Nu doar unele persoane, ci toate persoanele scad in inaltime pe masura ce imbatranesc. Nu cred ca sunt capabil sa-ti dau o explicatie ca-n cartile de medicina, dar spus asa in limbaj de balta, corpul se taseaza, de-a lungul anilor cartijele se comprima sub greutatea corpului si scazi in inaltime.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Voiam să răspund osteoporoza, dar fiindcă ai specificat tu acest lucru în întrebare, am căutat pe net, și am găsit asta:

https://www.google.com/......i-avea/amp

| Sekim a răspuns:

Nu scad in înălțime la propriu. Odată ce osul a crescut, e imposibil sa se micșoreze. In schimb, cu timpul, din mai multe motive, spațiul dintre oasele corpului nostru se micșorează. Motivele ar fi pozitia și atracția gravitațională. Atracția gravitațională pune o presiune pe corpul nostru constant pe tot parcursul vieții, iar poziția necorespunzătoare o ajuta, 2 factori care se ajuta unul pe celălalt. Din fericire, se poate diminua acest efect in cazul in care omul respectiv are o alimentație sănătoasă și este foarte activ. Cu cat mai puternici sunt mușchii și cartilajele, cu atât mai mica este șansa să se micșoreze spațiul dintre oase.
( Răspunsul asta se poate să nu fie 100% corect, așa că este doar pentru a îți face o idee ).

| blairelovesmusic a răspuns:

Este un lucru comun la persoanele in varsta (nu stiu cauza dar poti afla mai multe de la Google).