| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Din ce motiv se nasc copii cu malformatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista numeroase cauze. Uneori parintii lor au cate o gena defecta, care se imperecheaza si rezulta un copil cu doua gene defecte. Alteori, spermatozoizii sau ovocitele capata gene defecte sau supranumerare. Alteori, sunt expusi, intrauterin, in primele zile de la conceptie la agenti mutageni cum ar fi anumite medicamente, infectii virale, fumat, alcool, radiatii X, poluanti atmosferici, agenti profesionali, alimente care contin cantitati mari de substante chimice

| Andrei258 a răspuns (pentru Brigaela):

Bine punctat

Bula
| Bula a răspuns:

In cadrul oricarui proces de creatie /fabricatie se pot intampla incidente care cauzeaza rebuturi calitative.
Intr-o fabrica controlul de calitate se face in mod automatizat sau de oameni, iar rebuturile se repara sau se arunca /se recicleaza.
In natura, rebuturile se elimina si ei in mod natural, de obicei chiar prin metode "drastice", cum este strangularea fatului cu cordonul ombilical (in cazul malformatiilor grave).
"Stiinta moderna" insa "salveaza" multe asemenea rebuturi si incearca sa fie deasupra naturii, cu rezultate deseori indoielnice, rezultatul fiind o serie de copii handicapati. Unii din acesti copii se reuseste sa se "repare" de medici, dar majoritatea lor vor suferi intreaga lor viata, impreuna cu apropiatii lor.
Omul tot incearca sa se ridice deasupra naturii, dar inca este departe de a reusi.

La fel se intampla si cu mediul inconjurator.

| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, din cauza problemelor de sanatate ale parintilor sau a obiceiurilor proaste ale mamei, care fumeaza, bea alcool, posibil consuma droguri sau ia medicamente in perioada cand este insarcinata. Mai sunt virusi si boli cu transmitere sexuala care pot afecta fatul.

| Frank51 a răspuns:

Pentru ca se modifica structura unuia sau mai multor cromozomi. Unii dintre factorii care cauzeaza asta sunt substantele periculoase.

| NLS a răspuns:

Malformatiile sunt cauzate de mutatiile genetice.
Acum, in ADN-ul fiecarei persoane exista numeroase mutatii "de intensitate redusa".

Cauza mutatiilor: radioactivitatea (inclusiv radiatii UV) si alte substante poluante.

Insa doar supus unui procent imens de radiatie, ADN-ul uman isi modifica drastic structura, dand nastere malformatiilor, prin modificarea haotica a structurilor celulare.

In multe cazuri, mutatiile genetice se mostenesc de la parinti
insa nu mereu se produc si malformatii.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Fumat alcool droguri gene proaste etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza genelor, daca unul din parinti a avut in familie pe cineva cu malformatie este posibil ca boala sa se transmita, dar nu obligatoriu, EX: Bunicul avea boala, tatal nu, dar copilul da...
Sau din cauza Incestului: pana in anii 1900 incestul, casatoria intre rude, era ceva obisnuit in special la bogatasi

| Nevroza a răspuns:

Eu cred ca-i Satana!

| Andrei258 a răspuns:

UNU DINTRE MOTIVE ESTE FAPTUL CA CEI DOI PARTENERI SAU UNUL DINTRE EI LA MOMENTUL conceptie a consumat alcool droguri sau alte substante al doile motiv este faptul ca sunt conceputi in posturi

| aXy99 a răspuns (pentru Andrei258):

Nu este adevarat laughing
Jumatate din populatia Romaniei ar fi avut malformatii daca era valabila treaba cu alcoolul rolling on the floor

| Andrei258 a răspuns (pentru aXy99):

Nu cred, atunci cum explicati urmatoarea situatie sa zicem ca ambii parteneri consuma droguri inainte si in timpul sarcinii automat si rodul lor se va naste in sevraj e logic deoarece mama consuma permanent substante