| anonim_4396 a întrebat:

Din decembrie pana in luna mai nu am avut miros și gust, am avut covid? Nu am nimic tuse sau febra

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Experimentezi inca efectele negative ale acestui virus, pe care inca il ai in corp.

| Buzi213 a răspuns:

E imposibil din punct de vedere medical ca sa stai fara gust si miros 5 luni de zile decat daca ai o afectiune mai grava decat COVID 19 ce necesita tratament de urgenta, si chiar daca ai avut, sa zicem ca ai avut COVID, ai facut o forma usoara, pierderea mirosului si gustului, adica anosmia si ageuzia, semnifica forma usoara de COVID 19 sau urmatoarele cauze (pentru lipsa gustului):
• Imbatranirea
• Expunerea la substante chimice / toxice
• Tulburari congenitale
• Anumite medicamente
• Polipii nazali
• Igiena orala slaba
• Radioterapia in zona gatului sau capului
• Proceduri chirurgicale in zona capului / gatului
• Cariile dentare
• Traumatisme craniene
• Deficitul de vitamina B12
• Afectiuni ale cavitatii bucale
• Afectiuni gastro-duodenale
Iar pentru pierderea mirosului:
-Congestia nazala de la o infectie, alergie, sinusuri sau calitatea aerului;
-Polipi nazali;
-Expunerea la substante chimice toxice, cum ar fi pesticide sau solventi;
-Anumite medicamente, inclusiv antibiotice, antidepresive, medicamente anti-inflamatorii, medicamente pentru inima;
-Abuzul de cocaina;
-Varsta;
-Tratamentul radiologic al cancerelor de la nivelul capului si gatului.

| GeanaIustin1 a răspuns:

Gustul si mirosul pot disparea si in urma unei gripe obisnuite. Nu inseamna ca ai avut COVID. Daca esti curios fa un set de analize cu depistare de anticorpi. Sunt 2 tipuri, primul pentru cei care au trecut prin boala si care vor sa vada cati anticorpi au, si al doilea set pestru cei care au favut vaccin cu Pfizer sau Moderna si vor sa afle cati anticorpi proteina spike au. Daca ai facut vaccinul iti recomand sa faci ambele seturi.