| matrix100 a întrebat:

Din punct de vedere al deontologiei medicale daca doctorul are de ales intre a salva viata copilului nou nascut sau al mamei, care este alegerea pe care o face? Multumesc si funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intotdeauna mama. Fiindca sansa de supravietuire a mamei este intotdeauna de cel putin 10 ori mai mare decat a copilului.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca ai pus corect intrebarea.
Daca este nou-nascut inseamna ca nu se mai pune problema salvarii numai a unuia.
Doar cand copilul nu este inca nascut se poate ivi aceasta problema.
Nu sunt medic si, in prezent, nu vad cum un copil nenascut ar pune in pericol viata mamei, avand in vedere ca nu este neaparat nevoie o nastere normala, deoarece exista cezariana.
In orice caz, daca exista asemenea situatii, este salvata mama.

| Eastwood a răspuns:

A mamei, normal!

| Holy2010 a răspuns:

Categoric viata mamei

| Coquinexta a răspuns:

Pe a mamei, normal.
daca copilul e Antichristul?
duamne apara-ne!