| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Disconfort in testicul (doar unul din ele) combinat cu o durere care radiaza catre abdomen (nu-i o durere asa mare in intensitate, ca comparatie ii ca si cum m-as lovi usor din greseala in testicule, ii cam aceeasi senzatie). Durerea vine si dispare pentru mai multe zile. Totul a inceput acum aproximativ doua luni, atunci am simtit durerea pentru prima data. De atunci apare din cand in cand odata la mai multe zile si difera in durata si intensitate (cel mai recent a aparut vinerea aceasta). Vi se pare normal? Credeti ca ar trebui sa-mi sun medicul de familie pentru o programare? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cred ca ar trebui sa iti suni medicul de familie si sa mergi la un specialist.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Wr3nch):

Asta ma gandisem si eu, totusi nu vreau sa par un paranoic cu probleme inchipuite... Am fost acum mai bine de un an la doctor tot cu o problema la unul din testicule( numai ca nu aveam dureri deloc, din ce imi amintesc testiculul stang era foarte lasat si neobisnuit de moale) si am fost consultat si mi s-a spus ca totul pare in regula. Nu-i tocmai o experienta placuta

| LoveSleep a răspuns:

Ai hernie inghinală cel mai probabil. Se tratează doar chirurgical, dar e o operație foarte simplă.
Vezi ce zice și doctorul.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru LoveSleep):

Ma indoiesc ca ii hernie inghinala, am citit pe internet si nu vad vreo asemanare cu situatia mea actuala.

| aXy99 a răspuns:

Te-ai lovit in zona respectiva? Este vorba de testiculul stang? Iti este mai lasat decat dreptul?

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru aXy99):

Nu tin minte sa ma fi lovit. Este vorba de dreptul, si nu este asa lasat. Pare sa atarne normal( poate putin mai sus). La aspect nu vad cine stie ce schimbari. Cand am durerea respectiva, daca il palpez prin fata, mai precis ii un nod sau ceva moale pe acolo care odata atins doare mai tare. De obicei cand nu ma doare nu simt chestia aia la palpare. Ma gandesc ca probabil ce palpam eu acolo ii vreo vena care transporta sange in testicul sau ceva( altceva n-are sa fie).

| aXy99 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Du-te la medic pentru a fi sigur.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru aXy99):

Vad cum ma simt maine si probabil asa voi face.

| AbidelecMarius15 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Ai avut o vena pe testicul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu din câte știu e destul de grav. E mai bine sa mergi la un medic.