| Radandam a întrebat:

Doar la hernie durerea se poate resimti si la picior sau umar sau pot fi si alte cauze? Precizez ca mi-a trosnit coloana dintr-o prostie, nu din ridicat haltere. Dintr-o trosnitura se poate ajunge la hernie sau poate fi vorba de alte afectiuni alte coloanei?! Cel mai rau ma poate speria ca de la trosnitura aia de spate sa fi putut ajunge la hernie. Ajutati-ma cu pareri va rog! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Trosnitura poate fi o hernie de disc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, și de la scolioza, discopatie, cam orice are legătură cu coloana.

| Cornel1333 a răspuns:

De la o trosnitura se poate ajunge la o hernie de disc, daca simti durerea si in picior ar trebui sa mergi cat mai repede la un doctor specialist.
Problemele de coloana vertebrala pot fi tratate foarte bine daca sunt luate masuri din timp.