| qieiqpalz a întrebat:

Doar pe mine ma doare "inima " cand ma supar? faza proasta e ca sunt suparat destul de des..mai ales acum ca mi afurat cineva pisica nu a venit de 4 zile sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Reem a răspuns:

E ok sa fii suparat din cand in cand, sau sa simt durere din pricina asta. Toata lumea o face. Daca ti se pare ca esti trist mai mult ca de obicei insa, sau daca sentimentele de stres, frustrare si melancolie incep sa iti ocupe mare parte a timpului, atunci iti recomand sa gasesti un psiholog care te poate ajuta.
Nu toti psihologii sunt la fel, asa ca daca nu gasesti unul bun din prima nu inseamna a trebuie sa te dai batut ( ^ w ^)/

A, si nu e un lucru rau sa ai un terapeut, crede-ma, si eu merg (din aproape acelasi motiv, doar ca e putin mai complicat. sau poate nu, n-am de unde sa stiu) si e chiar placut. Am trecut prin mana a cel putin trei psiholoage inainte sa o gasesc pe cea pe care o am acum totusi.

Sper sa te simti mai bine curand! happy

Cat despre pisica, e ok sa mai fuga de-acasa. Motanul meu cateodata e plecat cu saptamanile, dar mereu se intoarce (si atunci cand o face obisnuieste sa stea lipit de mine cateva luni. e ca un mic scaiete negru; vwinking. Oricum, in caz ca lipseste prea mult, ai putea sa pui afise cu el/ea prin zona. Nu-ti pierde speranta! Sunt sigur ca situatia se va sfarsi bine.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pisica nu ti-a furat-o nimeni, a plecat singura de acasa, ca-i in calduri si asa fac toate pisicile.
Deci, nu ai de ce sa fii suparat pentru faptul ca tu singur i-ai dat drumul afara, fiind singurul responsabil de plecarea ei de acasa.

| qieiqpalz explică (pentru Violleta2022):

Motanul mi-a disparut de 4 zile.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Inima nu doare. Probabil sunt semnele stresului si a psihicului slab. Capu sus! esti bărbat.

| Reem a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Stii, nu trebuie sa fii barbat ca sa ai un psihic puternic. Atata timp cat crezi ca esti unul, poti sa fii si mai feminin decat o doamna, ca tot mascul esti. E putin cam stereotipic sa spui chestii ca "esti baiat, trebuie sa faci x" sau "esti fata, trebuie sa faci y". Personalitatea si emotiile nu au legatura cu sexul. Scuze...doar am simtit nevoia de a face o observatie in caz ca mai sunt persoane care se simt incoltite de stereotipuri de sex si cu stima de sine scazuta care citesc raspunsurile de la intrebarea asta, cunosc oameni de genul si imi doresc din toata inima sa-i ajut happy )Oricum, iti dau dreptate la partea cu stresul :V Toata lumea vine in contact cu el la un moment dat, in cantitati diferite. Trebuie sa nu te dai batut in situatii ca astea.

| qieiqpalz explică (pentru BuLaNNNeL):

Am pus ghilimele la inima...

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Reem):

Foarte frumos argumentat. Da, probabil ca ai dreptate. Voiam doar sa atrag atentia asupra psihicului, subconstientului, a fricii in general care ne indepărtează de multe "tinte" si ne face viata un calvar sau cel putin in momentele cheie. Am trecut prin cateva, am simțit pe propria piele si am reusit sa îmbunătățesc treaba asta. Consider că în momentele in care persoanele dragi tie suferă, tu NU ai voie sa iti arăti suferința, ca trebuie sa fii văzut ca pe un "stâlp", ca pe un umăr pe care sa iti spui oful, sa ai puterea de a le alina durerea si cel mai important sa nu decazi si tu in acele momente. Ziua nu m-am lăsat pana nu le-am smuls un zâmbet, dar noaptea am vărsat cateva lacrimi, sunt om si eu, dar nu m-a văzut nimeni happy. E bine sa treci prin toate, toate astea doar te "calesc", îmbunătățesc pe plan mental.

| teo530 a răspuns:

De unde știi sigur că ți-a furat-o cineva, poate și-a găsit un partener

| Doarof3 a răspuns:

Nu iti face griji și eu sunt la fel.Capul sus, fii pozitiv. Dacă ești la școală încă, nu te mai gândi la pisica îți face rau.Și mie mi-a fugit cainele de acasă, dar când i-a venit foamea a venit înapoi.Stai liniștit mai sunt pisici.Nu te mai întrista de la niște fleacuri. Dacă în viață iei totul în seama mori cu zile. Oamenii sunt rai și chiar dacă nu are nici o treaba cu subiectul, obisnuieste-te sa nu îi bagi în seama pe oamenii răi.numai Bine ☺