| OKKKAPPA a întrebat:

Doctorul poate identifica sarcina daca am apendicita prin luarea unor probe de urina? Tind sa mentionez ca mi-a luat 2 probe, oare a facut si pentru testul de sarcina? Daca era sarcina sau nu doctorul imi spunea sau imi intrerupea operatia? Cu toate acestea am 6 zile de cand imi intarzie menstruatia, poate este din cauza anesteziei, penincilinei sau al stresului? Am cateva simptome premenstruale: sani putin durerosi la atingere, dureri de cap si de burta dar mai rar.Nu stiu ce sa zic sunt foarte aeriana si din cauza asta apelez la voi, va rog sa ma ajutati cu pareri, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Analizele de sange luate pentru operatie nu includ si testul de sarcina, el se face separat daca se suspecteaza.

| CuriousStuff a răspuns:

Da, si de obicei la femei se face test de sarcina imediat cum intra pe usa medicului, pentru ca majoritatea tratamentelor ar afecta un eventual fat, asa ca trebuie stiut daca exista sarcina sau nu pentru a stii ce tratament se da. Daca tu ai avut contact sexual cu cateva zile/saptamani inainte de testul de sarcina e posibil sa fi dat un rezultat fals negativ si tu sa fii de fapt insarcinata.
Daca vrei sa fii sigura mergi la orice farmacie si ia-ti un test de sarcina, daca trebuia sa ai menstruatie in perioada asta si intarzie testul o sa-ti dea rezultatul corect.
Sanatate.